Wizualizacje nowego dworca PKP w Chełmie są zaskakujące. Z kanciastego “klocka” architektom udało się wyczarować modernistyczny, lekki obiekt ładnie wkomponowany w zieleń. Zobaczcie!
– Dworzec w Chełmie odzyska modernistyczny charakter – cieszy się Jakub Banaszek, prezydent Chełma. I pokazuje wizualizacje obiektu.
Prace projektowe dobiegają końca. Jak wszystko pójdzie dobrze, przebudowa dworca ruszy na przełomie 2020 i 2021 roku.
Lokalne odniesienia
W projekcie przebudowy uwzględniono ciekawe rozwiązania architektoniczne.
Hol dworca będzie miał wysokość dwóch kondygnacji, a na jednej z jego ścian zostanie umieszczony plan miasta w formie orła. To nawiązanie do rozbudowy w XX-leciu międzywojennym miasta Chełm i osiedla „Dyrekcja”.
Jest więcej nawiązań do lokalnego kolorytu miasta. Np. elewację wykończy kredowo-jasna cegła licowa, co ma przypominać o rozwijanym tu od średniowiecza “przemyśle kredowym”.
Ciekawie wygląda zadaszenie części placu dworcowego. Dzięki niemu miejsce będzie można wykorzystać np. jako kawiarniany ogródek.
Bardzo istotnym elementem projektu jest zieleń. Nie brakuje jej wokół i… na budynku. Jest kontrastem dla z białej elewacji.
To po części odpowiedź na wyzwania naszych czasów, w których zmagamy się ze zmianami klimatycznymi. W nowoczesny zaś budownictwie coraz częściej stosujemy rozwiązania sprzyjające środowisku. Dodatkowo projektanci przewidzieli tu instalację systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Dla komfortu podróżnych
Planiści zniwelowali bariery architektoniczne, ale zaplanowali też takie ułatwienia, jak ścieżki prowadzące w posadzce wewnątrz budynku i w bezpośrednim otoczeniu dworca, tablice z mapą dotykową obiektu oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a. Przebudowany dworzec będzie wię odpowiadał na wszelkie potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Dla komfortu podróżnych na dworcu zostaną zamontowane elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Poprawi się bezpieczeństwo poprzez montaż nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli czy sygnalizacji pożaru.
Chełmski dworzec główny PKP wybudowano w latach 60-tych XX wieku. Pod koniec lat 90-tych przeszedł remont i przebudowę w stylu postmodernistycznym. Bryła nowego budynku utrzyma modernistyczny charakter, ale dzięki modyfikacjom nabierze nowoczesnego i lekkiego wyrazu.
Dworzec będzie liczył trzy kondygnacje. Parter to przestrzenie związane z obsługą podróżnych – hol, poczekalnie, kasy biletowe, toalety oraz powierzchnie komercyjne. Na pierwszym piętrze będą biura, a w piwnicach zaplecze techniczne.
Chełm w programie inwestycji
– Dworzec w Chełmie to jedna z inwestycji Programu Inwestycji Dworcowych. Takich i podobnych projektów realizujemy w Polsce bardzo wiele: w dużych i średnich miastach oraz w małych miejscowościach. Województwo lubelskie bardzo zyskuje dzięki inwestycjom w kolej. Jeździmy coraz szybciej, wyruszając z piękniejących stacji. Celem, do którego dążymy, jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna w każdym regionie naszego kraju – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Prezydent Jakub Banaszek podkreśla, że przebudowa chełmskiego dworca kolejowego ma symboliczny charakter. To w Chełmie miała zostać ulokowana Wschodnia Dyrekcja Kolei Państwowych, jednak ze względu na wybuch wojny, nie udało się zrealizować tego ambitnego przedsięwzięcia.
– Jestem dumny, że po wielu latach chełmski dworzec kolejowy odzyska należny mu blask i stanie się jedną z wizytówek miasta – mówi prezydent.
Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.