Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Dziś prawosławna Wigilia

Kalendarz Anna Wesołowska
Dziś prawosławna Wigilia

Kończy się czterdziestodniowy post, a zaczyna trzydniowe świętowanie. Dzisiaj prawosławni chrześcijanie obchodzą Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.

Różnica w terminie obchodzenia świąt między obrządkiem wschodnim a zachodnim wynika z kalendarza. Cerkiew posługuje się bowiem kalendarzem juliańskim, który ma w stosunku do kalendarza gregoriańskiego 13-dniowe przesunięcie.
We wschodniej części Polski, np. w Chełmie czy na Podlasiu (gdzie mieszka najwięcej wiernych prawosławnych), Wigilię obchodzi się dzisiaj, 6 stycznia. Niezależnie od daty i sposobu świętowania, wszędzie są to bardzo radosne dni. Różnice w obchodzeniu świąt są niewielkie.

Prawosławni zaczynają posiłek wigilijny od podzielenia się prosforą (rodzaj pieczywa) czyli odpowiednikiem opłatka. Na stole jest dwanaście postnych potraw, dominują ryby, ale także kapusta z grzybami, pierogi, zupa grzybowa, słodka kutia, kompot z suszu. Jest puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca i sianko pod obrusem.

Po kolacji, o północy w cerkwi zaczyna się nocne czuwanie, które trwa kilka godzin i jest odpowiednikiem katolickiej pasterki. W cerkwi nie ma żłóbka. Wierni adorują ikonę Bożego Narodzenia, która opowiada historię święta. W cerkwiach ubrane są choinki, śpiewa się kolędy.

W świąteczny czas wierni pozdrawiają się słowami: Christos rożdajetsia – sławitie jeho – Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go.

Redakcja chelmski.eu wszystkim obchodzącym w tych dniach Święta Bożego Narodzenia, życzy zdrowia i radości przy rodzinnych stołach.