Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Nagroda dla chełmskiego spektaklu

Kalendarz Anna Wesołowska
Nagroda dla chełmskiego spektaklu
Sukces spektaklu “Stąd” Teatru Ziemi Chełmskiej! Podczas ogólnopolskich 48. Tyskich Spotkań Teatralnych jury konkursu przyznało przedstawieniu nagrodę. Laur cieszy tym bardziej, że spektakl jest w całości autorskim dziełem chełmskich twórców.

Jury 48. Tyskich Spotkań Teatralnych pod przewodnictwem prof. Krystyny Duniec, przyznało nagrodę w wysokości 6.000 złotych Teatrowi Ziemi Chełmskiej za spektakl „Stąd” w reż. Marcina Wąsowskiego. Główna nagroda tegorocznego przeglądu czyli Grand Prix trafiła do Teatru OdRuchu za spektakl “Karma”. Pełną listę nagrodzonych publikujemy poniżej.

Jury w uzasadnieniu werdyktu stwierdziło, że:

… pozostaje pod wrażeniem poziomu intelektualnego i formalnego obejrzanych spektakli. Imponuje wysoka świadomość budowania scenicznych światów, sprawność dramaturgiczna oraz osobiste zaangażowanie twórców prezentacji konkursowych.

Sukces Teatru Ziemi Chełmskiej cieszy tym bardziej, że spektakl jest w całości autorskim dziełem chełmskich twórców.
Przypomnijmy, w grudniu 2020 roku Chełmski Dom Kultury ogłosił nowy projekt. Zaprosił do niego 10 kobiet, którym zaproponował udział w warsztatach terapeutycznych z psychologiem. Uczestniczył w nich również dramaturg. 
Ten spektakl będzie o kobietach – pisali organizatorzy. – O kobietach “stąd”. Z cząstek różnych emocji i historii powstaną cztery bohaterki przedstawienia.
W ten sposób, na podstawie prawdziwych historii kobiet z Chełma, zrodził się spektakl TZCh zatytułowany “Stąd”.

Mam 10 lat. Jestem stąd. Tu się urodziłam i tu mieszkam.
Mam 24 lata. Żyję. Tak mi się wydaje.
Mam 39 lat, jestem nie tu, gdzie powinnam być.
Mam 52 lata. Każdy mój dzień jest inny, nowy i pierwszy.

Scenariusz – pisany na podstawie często trudnych, dramatycznych wspomnień – jest głosem kobiet z małego, powiatowego miasta na wschodzie Polski. A opowieści bohaterek pokazują, że nawet z najgorszej sytuacji jest wyjście.

Twórcy spektaklu “Stąd”:

Scenariusz i reżyseria: Marcin Wąsowski
Obsada: Barbara Szarwiło, Beata Passini, Magda Pick-Borówka, Elżbieta Rojek
Muzyka: Piotr Kierski
Scenografia: Sławoj Czarnota
Choreografia: Renata Jakimiuk
Światło: Grzegorz Skibiński
Kostiumy: Justyna Sławińska

Laureaci 48. Tyskich Spotkań Teatralnych:

– Grand Prix  i nagroda w wysokości 12.000 złotych za spektakl „Karma” w reż. Michała Miszy Czornego i Moniki Szydłowieckiej – Teatr OdRuchu,
– nagroda w wysokości 6.000 złotych za spektakl „Stąd” w reż. Marcina Wąsowskiego – Teatr Ziemi Chełmskiej,
– wyróżnienie w wysokości 4.000 złotych za spektakl „Last Minute” w reż. Iwony Woźniak – Teatr Naumiony,
– wyróżnienie w wysokości 4.000 złotych za spektakl „Ojcowie” w reż. Błażeja Biegasiewicza dla studentów Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie,
– nagroda aktorska w wysokości 2.000 złotych dla Magdaleny Owczarek z Teatr Naumiony za rolę matki w spektaklu „Last Minute”,
– nagroda aktorska w wysokości 2.000 złotych dla Jakuba Maćkowiaka z Teatr T.C.R. za rolę Młodego w spektaklu „C.P.K.- Całkiem Piękny Kraj”.

Spektakle oceniało jury w składzie: prof. Krystyna Duniec, Adam Sajnuk, Agnieszka Kulińska oraz Igor Gorzkowski.

Gratulujemy!