Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Niebieskie koperty na parkingach

Kalendarz Piotr Janowski
Niebieskie koperty na parkingach

Na kilku chełmskich parkingach pojawiły się niebieskie koperty. W ten sposób miasto na nowo oznaczyło miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Nowe oznakowanie z daleka rzuca się w oczy i nikt nie może mieć wątpliwości, kto w tym miejscu może zaparkować – oceniają przechodnie.

Inni krytykują kolor jako zbyt intensywny i „gryzący się” z otoczeniem.

Takie oznakowanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych nie jest wymysłem naszego miasta, ale wynika z zapisów rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z 2015 roku. O zmianę zasad oznaczania parkingów zabiegały środowiska osób niepełnosprawnych, między innymi Fundacja Integracja.

Pierwszy przetarg na zmianę kolorystyki nmiejsc parkingowych został rozstrzygnięty w Chełmie jeszcze w zeszłym roku. Niestety za sprawą długo utrzymującej się fatalnej pogody zamówienia nie udało się wykonać. W tym roku temat powrócił. Niebieskie koperty – oprócz Lwowskiej – pojawiły się też przy ul. Strażackiej, na Placu Kupieckim, w sąsiedztwie skrzyżowani Lubelskiej i Świętego Mikołaja. Łącznie, do końca roku, kolor kopert zmieni się w prawie 50. miejscach w mieście. Nie przewidziano natomiast  zwiększenia liczby miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.