Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Noc Świętojańska nad zalewem

Kalendarz Anna Wesołowska
Noc Świętojańska nad zalewem

Będą zabawy i obrzędy z dawnych lat, a przy okazji inauguracja sezonu kąpieliskowego na Maczułach w Horodysku. W sobotę, 25 czerwca, zapraszamy na Noc Świętojańską. Sprawdź, co będzie się działo!

W sobotę, 25 czerwca, wójt gminy Leśniowice i Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach zapraszają  na Noc Świętojańską. Tego samego dnia zostanie zainaugurowany sezon kąpieliskowy na zalewie Maczuły w Horodysku, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność.

Współczesna Noc Świętojańska kontynuuje w postaci zabaw zwyczaje i obrzędy z dawnych lat. Część z nich, jak choćby puszczanie wianków na wodę, przybrała formę bardziej niewinną niż pierwotna. Dla wielu uczestniczących w tym wydarzeniu obrzędy mają charakter towarzyski, a Sobótka zyskuje często miano polskiego święta zakochanych.

Noc Świętojańska

nad zalewem Maczuły, która jest organizowana już po raz czwarty, będzie miała w tym roku wyjątkową oprawę. Impreza rozpocznie się o godz. 18 warsztatami wyplatania wianków. Dzieci, młodzież oraz kobiety z kół gospodyń wiejskich będą wyplatać tradycyjne wianki z kwiatów i polnych ziół oraz gałązek. Do wieczora scena ustawiona nad zalewem będzie rozbrzmiewała radosnym śpiewem. Wystąpią m.in. uczniowie miejscowych szkół podstawowych, Patrycja Wielgos, gminne zespoły Leśniczanki, Na Dolince, zespół wokalno-instrumentalny działający przy kole emerytów, Remedium z Białopola.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sielcu zaprezentują widowisko obrzędowe nawiązujące do

słowińskiego rytuału.

Po zmroku, przy ludowych pieśniach w wykonaniu zespołu Rakołupianki, uczestnicy wydarzenia puszczą na wodę wianki z zapalonymi świecami. W programie przewidziano także, około godz. 21.20 pokaz ognia (fireshow). Następnie zaplanowano nastrojowy recital na molo w wykonaniu znanego wokalisty Mariusza Matery. Na finał pofruną w niebo dziesiątki lampionów.

Jest już w gminie tradycją, że plenerowe imprezy kończy dyskoteka pod chmurką. W Noc Świętojańską do tańca zagra DJ White.

Zapraszamy, wstęp wolny!

Program imprezy – Noc Świętojańska nad zalewem Maczuły

25 czerwca 2022 r.

Godz. 18 – otwarcie/przed sceną – warsztaty wicia wianków

Scena:

Godz. 18.10 – 18.20 – występ Rakołupianki

Godz. 18.20 – 18.40 – występ  Patrycja Wielgos

Godz. 18.40 – 19.10 – występ Leśniczanki

Godz. 19.10- 19.30 – występ Janek

Godz. 19.30 – 19.50 – występ na Dolince

Godz. 19.50 – 20.20 – występ Remedium

Godz. 20.20- 20.50 –  Lokalsi/seniorzy

Godz. 20.50 – rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek/prezentacja

Godz. 21-21.15 – widowisko przy ognisku w wykonaniu dzieci ze SP w Sielcu i Rakołupianek

Godz. 21.15-21.30 – puszczanie wianków

Godz. 21.30 -21.40 – Fire show

Godz. 21.40-22 – recital na molo – Mariusz Matera

Godz. 22 – lampiony do nieba

Godz. 22.10 – dyskoteka DJ White

***

Wydarzenie jest pierwszym z serii działań realizowanych w ramach projektu „Kultura i tradycja dostępna dla wszystkich, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu: “Kultura Dostępna 2022”.

Patronat nad wydarzeniem sprawują: Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Piotr Deniszczuk – Starosta Chełmski. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”

Patronat medialny: Radio Bon Ton, Super Tydzień Chełmski, Nowy Tydzień, Radio Lublin, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Wirtualny Chełm, chelmski.eu.

noc-maczuly-2.png