Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Powraca temat kopalni: "Rząd jest za tym, aby tutaj była szybka inwestycja"

Kalendarz Piotr
Powraca temat kopalni: "Rząd jest za tym, aby tutaj była szybka inwestycja"

Na zaproszenie Wicemarszałek Sejmu Beaty Mazurek oraz Jakuba Banaszka, szefa Gabinetu Politycznego Ministra Przedsiębiorczości i Technologii gościł w Chełmie – Mariusz Orion Jedrysek – wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju, który rozmawiał z samorządowcami na temat inwestycji w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Dyskusja dotyczyła stanu wydobycia węgla kamiennego oraz eksploatacji nowych złóż.

Lubelskie Zagłębie Węglowe ma kształt długiego na 180 km i szerokiego na 20–40 km pasa, rozciągającego się od północnego zachodu na południowy wschód. Powierzchnia zagłębia wynosi ok. 9,1 tys. km kwadratowych, jednak obszar o znaczeniu użytkowym jest o połowę mniejszy.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest za tym, aby tutaj była szybka inwestycja – zapewnili podczas spotkania z samorządowcami na temat rozwoju Lubelskiego Zagłębia Węglowego, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju, prof. Mariusz Orion Jędrysek oraz wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Najwięcej dyskusji poświęcono planowanej budowie kopalni Jan Karski w miejscowości Kulik w gminie Siedliszcze przez australijską spółkę PD Co.

Niestety, nie możemy udzielić koncesji na wydobycie w tej chwili, mimo że wpłynął wniosek od jednego z inwestorów, ponieważ druga firma złożyła skargę do sądu i skutecznie zablokowała działania organów administracji – tłumaczył Mariusz Jędrysek. – Dlaczego PD Co nie złożyło wniosku, tego nie wiem. Mówi się, że nie dostali decyzji środowiskowej. Być może tak jest, ale ja, jako organ zajmujący się geologią, nie mam prawa w tej sprawie ingerować – dodał Jędrysek.

Jest to inwestycja wielomilionowa, kluczowa dla regionu, mająca duży wpływ na środowisko, więc potrzebna jest dokładność i czas. W naszym postępowaniu nie ma przewlekłości. W tej chwili zostały wydane nasze uwagi. Jest ich dosyć dużo. Między jest to kwestia tego, jaka będzie gospodarka wodna oraz uwagi dotyczące przyrody – tłumaczył Arkadiusz Iwaniuk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Wiceminister środowiska mówił także o powołaniu Polskiej Agencji Geologicznej, która przyśpieszy inwestycje wydobywcze także w regionie lubelskim. Projekt ustawy ustanawiającej Polską Agencję Geologiczną zakłada wydzielenie agendy z Państwowego Instytutu Geologicznego jako jednostki wykonawczej. Wyraził przy tym nadzieję, że ustawa w sprawie utworzenia PAG zostanie przyjęta do końca roku.

To uporządkuje i usprawni system, pozwoli przyspieszyć zatwierdzanie dokumentacji geologicznych, a przez to inwestycje. Liczę na to, że spółki, które będzie mogła zakładać PAG, będą mogły szybko robić rozpoznanie geologiczne po to, żeby od razu ogłaszać przetargi na koncesje. To na szeroko pojętej Lubelszczyźnie może dotyczyć na przykład bursztynu. Jest to bardzo ważne, bo to są miejsca pracy i dobre pieniądze – mówił Mariusz Orion Jędrysek.