Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Przedsiębiorco, pamiętaj o nowych terminach rozliczeń

Kalendarz Anna Wesołowska
Przedsiębiorco, pamiętaj o nowych terminach rozliczeń

Jednoosobowe firmy płacą teraz składki do 20. dnia miesiąca. Muszą też pamiętać o złożeniu dokumentów rozliczeniowych. Polski Ład zmienił terminy rozliczeń przedsiębiorców z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Terminy płatności składek za styczeń mijają już niebawem. Od tego roku są zmienione.

Przedsiębiorcy, którzy mają osobowość prawną, rozliczają składki i opłacają je do 15. dnia miesiąca. Do 20. dnia miesiąca mają na to czas przedsiębiorcy, którzy nie mają osobowości prawnej, w tym jednoosobowe firmy – wyjaśnia dyrektor Oddziału ZUS w Biłgoraju, Zbigniew Wasąg. – W lutym będzie to wyjątkowo 21. dzień miesiąca, bo 20 lutego wypada niedziela.

Comiesięczne dokumenty rozliczeniowe

Kolejna ważna zmiana dotyczy dokumentów rozliczeniowych. Obecnie muszą je składać co miesiąc w ZUS także ci przedsiębiorcy, którzy opłacają składki tylko na własne ubezpieczenia.
W nowych deklaracjach rozliczeniowych jest miejsce na wpisanie formy opodatkowania i dochodu lub przychodu; czyli danych potrzebnych do ustalenia wysokości składki zdrowotnej.

Jednoosobowe firmy mogą składać dokumenty rozliczeniowe w formie papierowej, ale serdecznie zachęcamy je do tego, by do rozliczeń wykorzystywały Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Portal ułatwia przygotowanie deklaracji i ich wysyłkę do ZUS przez internet – dodaje dyrektor Wasąg.

Kalkulator składki zdrowotnej

W lutym przedsiębiorcy po raz pierwszy opłacą składkę zdrowotną na nowych zasadach. Ustawa zwana Polskim Ładem uzależniła jej wysokość od formy opodatkowania, z której korzysta prowadzący działalność.

W obliczeniu składki zdrowotnej pomaga kalkulator na stronie zus.pl. Wystarczy w nim wybrać miesiąc rozliczenia i wpisać dane o dochodzie lub przychodzie w zależności od swojej formy opodatkowania – mówi naczelniczka Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w Oddziale ZUS w Biłgoraju Anna Pietras-Okoń.

Na podobnej zasadzie kalkulator działa w dokumentach rozliczeniowych w programie Płatnik i ePłatnik.

Żeby ułatwić przedsiębiorcom i księgowym zapoznanie się ze zmianami Polskiego Ładu, ZUS prowadzi internetowe szkolenia i dyżury ekspertów w urzędach skarbowych. Harmonogram spotkań znajduje się w zakładce „Szkolenia i wydarzenia” na stronie zus.pl.