Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Przedsiębiorcy wspierają medyków

Kalendarz Anna Wesołowska
Przedsiębiorcy wspierają medyków

Epidemia koronawirusa budzi strach, ale budzi też wiele odruchów solidarności i chęci niesienia pomocy. Jednym z jej przejawów jest akcja #wzywamyposiłki, która rozwija się w mediach społecznościowych. Dołączają do niej także firmy z Chełma i regionu.

Akacja #wzywamyposiłki polega na bezinteresownym i nieodpłatnym niesieniu pomocy lekarzom i wszystkim pracownikom służb medycznych, którzy wobec rozwoju epidemii, często pracują ponad siły, z narażeniem własnego zdrowia.
Przedsiębiorcy – mimo, że często sami znalezli się w ciężkiej sytuacji – wspomagają medyków darmowymi posiłkami lub przestawiają produkcję na materiały ochronne dla służby zdrowia, np. firma 4F.

Do wyczerpania zapasów mąki

Także w Chełmie są tacy przedsiębiorcy. Właściciele Cukiernia Kijewscy piszą:

Kochani, w tak ciężkich chwilach powinniśmy się jednoczyć i wspierać, dlatego chcemy w jakimś stopniu wesprzeć osoby walczące w ochronie/ służbie zdrowia o nasze zdrowie. Wiemy i doceniamy to, jak wiele wysiłku wkładacie w walkę i ochronę naszego zdrowia dlatego od poniedziałku [16 marca – red.] każdy lekarz, ratownik medyczny a także pielęgniarz/pielęgniarka szpitala mogą od nas za darmo dostać kawę z pączkiem lub drożdżówką, tak aby szybko i smacznie się posilić.

Jednocześnie cukiernia zapewnia, że akcję będzie prowadzić “dopóki czynna będzie nasza cukiernia i do ostatku zapasów mąki, drożdży i kawy…”.

Cukiernia Kijewscy jest otwarta normalnie, ale wprowadziła zmiany w obsłudze klientów. Sprzedaż odbywa się pojedynczo ( jedna osoba wchodzi do sklepu) lub na zewnątrz – przy okienku, które dotychczas wykorzystywane było do sprzedaży lodów. Właściciele proszą też – w miarę możliwości – o realizowanie płatności kartą oraz zachowanie odpowiedniego odstępu w kolejce.

Ciepłe obiady

Podobną akcję uruchomiła restauracja w Zajazd Trzy Dęby oraz pizzeria Gruby Benek Chełm.

W tym trudnym nadchodzącym czasie podjęliśmy decyzję, by chociaż trochę pomóc ratownikom, lekarzom i pielęgniarkom, którzy teraz pracują praktycznie bez przerwy i nadzwyczajnie nie mają na to czasu, począwszy od dziś [16 marca – red.] aż do wyczerpania zapasów przygotujemy codziennie 10 porcji ciepłego posiłku. Zachęcamy inne lokale, jeśli coś wam zostało i ma się zmarnować – Pomóżmy!!! – apelują właściciele Zajazdu Trzy Dęby.

Restauracje są teraz zamknięte dla gości, ale Zajazd Trzy Dęby i pizzeria Grupy Benek prowadzą dowóz dań na zamówienie.

Inna firma z naszego regionu – krasnostawski Cora Tex – szyje teraz maseczki ochronne dla personelu medycznego.

Więcej niż wymiana towarów

Za pomoc przedsiębiorców w walce z koronawirusem, podziękował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Dziękuję firmom, które pomagają w walce z koronawirusem za przekazywane fundusze, poświęcaną pracę i zasoby. Dziękuję, że Was sukcesywnie przybywa – czytamy we wpisie.

Premier zauważył przy tym, że „to kolejny dowód, że gospodarka Polski to dużo więcej niż prosta wymiana towarów”. „To odpowiedzialna wspólnota celów” – podkreślił.