Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Radni jednogłośnie za biurowcem

Kalendarz Anna Wesołowska
Radni jednogłośnie za biurowcem

Po dworcu PKS w centrum Chełma powstanie nowoczesny biurowiec. Radni nie mieli wątpliwości. Wszyscy obecni na sesji oddali głos za przyjęciem uchwały w tej sprawie.

Chełmscy radni przyjęli projekt uchwały dotyczący realizacji w Chełmie programu “Fabryka”. W akcie wyrazili zgodę na utworzenie spółki z o.o. przez miasto Chełm oraz OPERATOR ARP Sp. z o.o. Uchwałę przegłosowali podczas sesji 30 grudnia 2021 r. „Za” podnieśli rękę wszyscy radni obecni na posiedzeniu.
Tworzona spółka będzie spółką celową. Jej zadaniem będzie wybudowanie wraz z OPERATOR ARP Sp. z o. o. nowoczesnego biurowca klasy A przy al. Armii Krajowej, na terenie dawnego dworca PKS. Powstanie tu zatem kompleks usługowo-biurowy o powierzchni do 7 000 m2.
– Budowa kompleksu stanowi odpowiedź na potrzebę aktywizacji gospodarczej miasta Chełm poprzez zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju dla firm – wyjaśnia Damian Zieliński z gabinetu prezydenta miasta.
Działania realizowane przez nową spółkę podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy to prace koncepcyjne i architektoniczne. Określą one funkcjonalność budynku, jego zagospodarowanie oraz wygląd otaczającej go przestrzeni.
Drugi etap to realizacja inwestycji.
Realizacja przedsięwzięcia zwiększy konkurencyjność Chełma. Nowy biurowiec oraz zaproszenie korporacji do lokowania swoich firm w naszym mieście pomoże zatrzymać w mieście młodych ludzi, których odpływ obserwujemy od kilkunastu lat – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Koncepcja zagospodarowania terenu zakłada powstanie dwóch obiektów. Będzie nowoczesny biurowiec klasy A oraz budynek odpowiadający za obsługę dworca. Teren bowiem częściowo zachowa swój dawny charakter.
Tak więc na obszarze “dworcowym” powstaną nowoczesne wiaty przystankowe, na których, zgodnie ze wstępnym projektem, znajdą się panele fotowoltaiczne. Będą wpisywać się w estetykę obiektu, a dodatkowo – w pewnym stopniu – zasilać cały kompleks, który – oprócz swoich podstawowych funkcji – ma stać się wizytówką Chełma i znacząco odmienić oblicze centrum miasta.
Obecnie program “Fabryka” Agencja Rozwoju Przemysłu realizuje m.in. w Elblągu, Stalowej Woli i Włocławku.

dworzec-pks-beton-3.800x0.jpg

Źródło: Urząd Miasta Chełm