Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Reklama

Retro Fest. PROGRAM

Kalendarz Anna Wesołowska
Retro Fest. PROGRAM

Na kolejny festiwal zaprasza nas Chełmski Dom Kultury. Tym razem to klimatyczna wycieczka do lat 20-tych międzywojnia. Już w ten weekend Retro Fest! Zobacz program.

Skarpa przy Chełmskim Domu Kultury stanie się 14 i 15 sierpnia sceną retro-festiwalu. Zapraszamy wszystkich na Retro Fest – Festiwal Muzyki Rozrywkowej Dwudziestolecia Międzywojennego.
Zabierzemy Was w szaloną podróż do świata rewiowych teatrzyków, rautów, podróży Luxtorpedą i wycieczek automobilem! – zapowiadają organizatorzy. – Na festiwalowej scenie wystąpi crème de la crème muzyki retro.

***

Pierwszy dzień festiwalu czyli sobota, 14 sierpnia, rozpocznie się o godz. 16:00 od występu kapel podwórkowych. Będzie okazja zobaczyć i posłuchać zespołów, które wygrały festiwalowe eliminacje. Będą to: Szczebrzeska Kapela Podwórkowa, Lubelska Baszta, Przeworska Kapela Podwórkowa “Beka”, Sentymentalna Kapela z Piask Lubelskich, Czarny Salceson oraz Maciejowa Kapela.
Potem, o godz. 17:30, usłyszymy zespół Makabunda. To grupa specjalizująca się w tworzeniu autorskich aranżacji najpiękniejszych polskich szlagierów z okresu międzywojennego. Poprzez swoją działalność zespół stara się upamiętnić i uczcić polskich muzyków i twórców okresu dwudziestolecia międzywojennego, szerząc znajomość utworów i wiedzę na temat ich twórców, a także realiów z jakimi musieli się zmagać w czasie międzywojnia.
Gramy i śpiewamy głównie stare fokstroty, tanga i waleczne walce w walce z rutyną też, a piosenki te są głównie o miłości – zapowiadają się muzycy.
Wieczór zakończy potańcówka z chełmskimi muzykami czyli Orkiestrą z Kina Corso. Będzie okazja nie tylko zatańczyć, ale także poznać podstawowe kroki tanga, cherlestona, poleczki, walczyka czy fokstrota.
Warto “poczuć klimat” i na tańce przygotować sobie odpowiednią stylizację. Na tych, którzy pojawią się na potańcówce w strojach inspirowanych modą dwudziestolecia międzywojennego czekają nagrody.

***

W niedzielę, 15 sierpnia, już o godz. 14:00 na scenę ponownie wkroczą kapele podwórkowe. Poznamy zwycięzcę Przeglądu Kapel Podwórkowych festiwalu Retro Fest.
A potem zapowiadane crème de la crème muzyki retro czyli Warszawskie Combo Taneczne (godz. 17:00) oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna (godz. 19:00).
Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które kilkadziesiąt lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Zespół postanowił ocalić od zapomnienia piękne utwory, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom.

Z kolei Warszawska Orkiestra Sentymentalna (WOS) gra muzykę Warszawy, filmu, rewii i kabaretu lat 20. i 30. XX wieku. Usłyszymy piosenki m.in. z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga. Walce, tanga, fokstroty, rumby i slow-foxy – WOS wybiera to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych i przywraca do życia ze współczesną wrażliwością muzyczną, zachowując styl i ponadczasowy urok dawnych melodii.

Chełmskiemu festiwalowi Retro Fest towarzyszyć będą targi staroci oraz Zlot Zabytkowych Skuterów WFM Osa.

Zapowiada się fest! Zapraszamy na skarpę przy ChDK. Wstęp wolny!

program-retro-fest.jpg