Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Uff... jak gorąco!

Kalendarz Anna Wesołowska
Uff... jak gorąco!

Najbliższe dni dadzą nam się we znaki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Chełma i regionu ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Uważajcie na siebie!

Dzisiaj (20 lipca) meteorolodzy z IMGW prognozują dla Chełma upały. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść do 32°C w cieniu. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17°C do 19°C.

Taki upał będzie nam towarzyszyć także w czwartek i w piątek (21 i 22 lipca). Z kolei w najbliższą sobotę synoptycy ostrzegają, że nad nasz region mogą nadciągnąć burze z gradem.

Gdy dokuczają upały

Przypominamy, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i pić dużo niegazowanej wody. Jeśli nie ma takiej potrzeby – lepiej nie wychodzić z domu oraz unikać wysiłku fizycznego. Picie alkoholu (choćby schłodzonego) to niedobry pomysł, bo odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie!

W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu takich jak przyspieszony oddech, podwyższona temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze – należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.
Eksperci zalecają, żeby osoby dorosłe codziennie wypijały co najmniej 1,5 l napojów, a osoby starsze nawet więcej – około 2 litrów.

screenshot-2022-07-20-at-14-45-50-meteo-imgw-pib-mapy-dynamiczne.800x0.png

Źródło: IMGW