Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Upały i burze

Kalendarz Anna Wesołowska
Upały i burze

Upał daje się nam wciąż we znaki i tak będzie przez najbliższe dni. Dodatkowo dzisiaj i w sobotę mogą pojawić się burze z gradem. Uważajcie na siebie!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla naszego regionu - przed upałami i przez burzami. Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy nadciągających dzisiaj (17 sierpnia) nad Chełm i okolice burz. Synoptycy prognozują burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami może spaść grad. Pierwszych opadów nad Chełmem możemy się spodziewać dzisiaj około godz. 15:00. Zaczną ustępowac około północy.
Sytuacja może sie powtórzyć w sobotę (19 sierpnia).

Od kilku dni nie opuszczają nas upały. IMGW dla naszego regionu wydał w tej sprawie ostrzeżenie drugiego stopnia. Temperatura maksymalna w dzień może sięgać do 33°C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17°C do 19°C.
Prognozy na kolejne dni nie przewidują ochłodzenia. Tak więc mimo opadów, wysokie temperatury będą nam towarzyszyć przez cały najbliższy weekend.

Gdy dokuczają upały...

Przypominamy, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i pić dużo niegazowanej wody. Jeśli nie ma takiej potrzeby – lepiej nie wychodzić z domu oraz unikać wysiłku fizycznego. Picie alkoholu (choćby schłodzonego) to niedobry pomysł, bo odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie!

W przypadku wystąpienia objawów przegrzania organizmu takich jak przyspieszony oddech, podwyższona temperatura, nudności, zawroty głowy lub dreszcze – należy szukać pomocy, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Eksperci zalecają, żeby osoby dorosłe codziennie wypijały co najmniej 1,5 l napojów, a osoby starsze więcej – około 2 litrów.