Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Uwierzył fałszywym policjantom

Kalendarz Anna Wesołowska
Uwierzył fałszywym policjantom

60-latek z Chełma uwierzył w rzekomą policyjną akcję przeciwko bankowym hakerom. Był przekonany, że rozmawia z prawdziwymi policjantami. Gdy z jego konta zrealizowane zostały przelewy na kwotę ponad 200 tysięcy złotych, zorientował się, że to oszustwo.

Dyżurny chełmskiej komendy otrzymał wczoraj (6 grudnia) zgłoszenie o oszustwie. Z relacji pokrzywdzonego 60-latka wynikło, że skontaktował się z nim mężczyzna podający się za policjanta. Informował, że prowadzona jest akcja przeciwko bankowym hakerom, którzy wypłacają pieniądze z kont i inwestują w kryptowaluty. Aby ochronić jego oszczędności, konieczne miało być przelanie pieniędzy na inne konta.

Chełmianin odbył kilka telefonicznych rozmów, w trakcie których otrzymywał kody do akceptacji transakcji. W ten sposób zlecił kilka przelewów na łączną kwotę ponad 200 tysięcy złotych. W pewnej chwili zorientował się jednak, że może to być oszustwo i skontaktował się z bankiem, a następnie z policjantami.

Szybkie działanie chełmskich policjantów i funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Lublinie najprawdopodobniej zapobiegło utracie pieniędzy.

Policjanci apelują o zachowanie rozsądku w przypadku takich telefonów. Przypominają, że funkcjonariusze nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach. Nie proszą też o pieniądze czy też o inne możliwości bezgotówkowych rozliczeń. Zanim więc podejmiemy jakiekolwiek działanie, rozłączmy się i chwilę zastanówmy. Zweryfikujmy, czy przekazywane nam informacje są prawdziwe.