Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zbadaj swoje kości

Kalendarz Materiał sponsorowany
Zbadaj swoje kości

Mieszkańcy Chełma i okolic będą mieli możliwość zbadania swoich kości w “osteobusie”. Mobilna pracownia densytometryczna zaparkuje przy szpitalu. Na badanie trzeba się zarejestrować telefonicznie pod nr tel. 512-351-600.

W środę, 31 marca, do Chełma przyjedzie mobilna pracownia densytometryczna. Diagnostykę pod kątem osteoporozy przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Cena jednego badania to 35 zł.
“Osteobus” stanie przy Przychodni Specjalistycznej – Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, ul. Szpitalna 53.

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większą liczbę osób. Cierpi na nią około 2, 7 mln ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 40. roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także palący papierosy, pijący dużo kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1 proc. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Na badanie trzeba się zarejestrować telefonicznie pod nr tel. 512-351-600.

osteo-chelm.jpg