REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Asfaltowe widmo znat osiedla Rejowiecka zostało odegnane
Asfaltowe widmo znad osiedla Rejowiecka zostało odegnane
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

W Chełmie nie powstanie Wytwórnia Mas Bitumicznych. Prezydent uwzględnił protesty mieszkańców i odmówił wydania decyzji środowiskowych pozwalających na tę inwestycję.

Prezydent Miasta Chełm odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zamierzenia inwestycyjnego pn. “Budowa Wytwórni Mas Bitumicznych przy ulicy Ceramicznej w Chełmie”. Tym samym asfaltowe widmo ciążące nad osiedlem Rejowiecka zostało odegnane.

Co było tego powodem?

Jak czytamy na profilu prezydenta Jakuba Banaszka, bezpośrednią przesłanką dla odmowy była “niezgodność planowanego przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego”.
Jak wynika z dokumentów przedłożonych przez firmę ,,Drogomost” z Zamościa, uruchomienie instalacji do produkcji mieszanek mineralno asfaltowych wiąże się z prowadzeniem prac ziemnych, a więc zbrojeniem terenu czy pracami instalacyjnymi związanymi z posadowieniem elementów wytwórni. Natomiast plan zagospodarowania dopuszcza w tej lokalizacji jedynie adaptację istniejących obiektów dla celów magazynowych i produkcyjnych.

Ponadto organy opiniujące przedsięwzięcie, tj. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie i Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Chełmie stwierdziły potrzebę sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko i udział społeczeństwa w postępowaniu.

Po analizie dokumentu, chełmski sanepid negatywnie zaopiniował środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia – informuje Dominik Gil z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. – Z kolei Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie stwierdził, że przedłożony przez inwestora raport w wielu punktach nie spełnia wymagań obowiązujących przepisów, a przedsiębiorca nie uzupełnił raportu o żądane zagadnienia.

Skuteczny protest mieszkańców

Nie bez znaczenia były też protesty mieszkańców Chełma. Łącznie 1609 osób! Swoje protesty złożyły też m.in. Rada Osiedla „Rejowiecka”, Polski Związek Wędkarski Okręg Chełm „Wodnik”. Również chelmski.eu włączył się do dyskusji. Pisaliśmy o tym jak szkodliwy wpływ na środowisko będzie miała ta inwestycja. Wskazywaliśmy też na uchybienia przedstawionych przez inwestora dokumentów (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Sprzeciw społeczny miał resztą dużo większy zasięg niż łamy lokalnych mediów. W październiku ubiegłego roku ulicami miasta przeszła pikieta, a protestujący argumentowali, że walczą o swoje zdrowie i życie. Podkreślali, że działka, gdzie inwestor chce uruchomić produkcję asfaltu, znajduje się w sąsiedztwie zbiornika rekreacyjnego Glinianki, ogródków działkowych i osiedla, gdzie w odległości 100 m mieszkają ludzie.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Szkoda…

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *