REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Australijczycy mają dość
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Australijska firma Prairie Mining, która zamierza wybudować kopalnię węgla w Kuliku (gmina Siedliszcze), pozwała Polskę w międzynarodowym arbitrażu. Spółka domaga się wielomiliardowego odszkodowania.

Australijska spółka, która planuje budowę kopalni Jan Karski w okolicach miejscowości Kulik (gmina Siedliszcze, powiat chełmski) uznała, że realizacja inwestycji jest utrudniana ze strony organów administracji państwa. Prairie Mining od kilku lat zapowiada budowę kopalni – pisaliśmy o tym wielokrotnie, m.in. tutaj. Inwestycję cały czas wspierały samorządy, lokalne społeczności, a także lokalne struktury PSL. Wydawało się, że wszystko sprzyja rozpoczęciu inwestycji.

Tymczasem w minionym roku rozpoczęły się “schody”. Zdaniem Australijczyków, Ministerstwo Środowiska – mimo braku formalnych przeszkód – nie dotrzymało ustawowego terminu na rozpatrzenie wniosku o umowę użytkowania górniczego. Dokument ten jest kluczowy dla inwestora, bo tylko na jego podstawie można ubiegać się o koncesję wydobywczą. Bez niej nie ma mowy o rozpoczęciu budowy. Jednocześnie inwestor zaczął obawiać się, że koncesję może uzyskać inna firma wydobywcza.

Informację o wystąpieniu do międzynarodowego arbitrażu spółka Prairie Mining przekazała w ubiegłym tygodniu premierowi, prezydentowi, ministrowi spraw zagranicznych i marszałkowi sejmu. Podstawą pozwu jest Bilateral Investment Treaties – umowa podpisana przez Polskę i Australię w sprawie ochrony wzajemnych inwestycji. Dokument gwarantuje firmom z obu krajów możliwość  dochodzenia swoich praw w postaci arbitrażu.

O sprawie poinformowała Gazeta Prawna.pl.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Na ubiegłorocznym spotkaniu organizowanym przez posel Mazurek w ramach objazdowego mitingu ministrow przed wyborami samorzadowymi, mnister zapewnial ze juz juz podpisuje umowe i co?
  I g…., ani wegla ani rozwoju a za to grozi nam jedno z najwiekszych odszkodowań w historii państwa polskiego.
  Brawo dobra zmiana 😉

  No votes yet.
  Please wait...
 • Spadaj

  No votes yet.
  Please wait...
 • widze ,ze ty na temat na pewno nie napiszesz , a moze jednak ?cos zaswita w tej glowce ?

  No votes yet.
  Please wait...
 • A może na temat,potrafisz?

  No votes yet.
  Please wait...
 • te 30 lat tej pseudodemokracji jest tylko po to, by wyciagac pieniadze z Polski kosztem spoleczenstwa,jeszcze bardziej niz za prlu :syjonisci ,korporacje ,watykan ,politycy wszelkiej masci itd.witamy w polin, w polin

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *