REKLAMA
,
Australijczycy mają dość
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Australijska firma Prairie Mining, która zamierza wybudować kopalnię węgla w Kuliku (gmina Siedliszcze), pozwała Polskę w międzynarodowym arbitrażu. Spółka domaga się wielomiliardowego odszkodowania.

Reklama

Australijska spółka, która planuje budowę kopalni Jan Karski w okolicach miejscowości Kulik (gmina Siedliszcze, powiat chełmski) uznała, że realizacja inwestycji jest utrudniana ze strony organów administracji państwa. Prairie Mining od kilku lat zapowiada budowę kopalni – pisaliśmy o tym wielokrotnie, m.in. tutaj. Inwestycję cały czas wspierały samorządy, lokalne społeczności, a także lokalne struktury PSL. Wydawało się, że wszystko sprzyja rozpoczęciu inwestycji.

Tymczasem w minionym roku rozpoczęły się „schody”. Zdaniem Australijczyków, Ministerstwo Środowiska – mimo braku formalnych przeszkód – nie dotrzymało ustawowego terminu na rozpatrzenie wniosku o umowę użytkowania górniczego. Dokument ten jest kluczowy dla inwestora, bo tylko na jego podstawie można ubiegać się o koncesję wydobywczą. Bez niej nie ma mowy o rozpoczęciu budowy. Jednocześnie inwestor zaczął obawiać się, że koncesję może uzyskać inna firma wydobywcza.

Informację o wystąpieniu do międzynarodowego arbitrażu spółka Prairie Mining przekazała w ubiegłym tygodniu premierowi, prezydentowi, ministrowi spraw zagranicznych i marszałkowi sejmu. Podstawą pozwu jest Bilateral Investment Treaties – umowa podpisana przez Polskę i Australię w sprawie ochrony wzajemnych inwestycji. Dokument gwarantuje firmom z obu krajów możliwość  dochodzenia swoich praw w postaci arbitrażu.

O sprawie poinformowała Gazeta Prawna.pl.

Napisz komentarz
 • Na ubiegłorocznym spotkaniu organizowanym przez posel Mazurek w ramach objazdowego mitingu ministrow przed wyborami samorzadowymi, mnister zapewnial ze juz juz podpisuje umowe i co?
  I g…., ani wegla ani rozwoju a za to grozi nam jedno z najwiekszych odszkodowań w historii państwa polskiego.
  Brawo dobra zmiana 😉

 • widze ,ze ty na temat na pewno nie napiszesz , a moze jednak ?cos zaswita w tej glowce ?

 • A może na temat,potrafisz?

 • te 30 lat tej pseudodemokracji jest tylko po to, by wyciagac pieniadze z Polski kosztem spoleczenstwa,jeszcze bardziej niz za prlu :syjonisci ,korporacje ,watykan ,politycy wszelkiej masci itd.witamy w polin, w polin

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA