REKLAMA
,
Banknot o nominale 19 zł
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Po raz pierwszy w historii Narodowy Bank Polski wyemitował banknot o nietypowej wartości nominalnej 19 zł. Ma on charakter kolekcjonerski i upamiętnia stulecie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Reklama

Na awersie nowego banknotu widnieje portret Ignacego Jana Paderewskiego, a na rewersie wizerunek budynku PWPW.

Dziś Narodowy Bank Polski emituje pierwszy w historii banknot z wizerunkiem siedziby jego producenta, ale też pierwszy w historii banknot o nietypowym nominale 19 zł. Ta „dziewiętnastka” to także ukłon NBP w kierunku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Nawiązuje bowiem do roku 1919 – roku powołania Wytwórni ,a także 2019 – roku, w którym Wytwórnia obchodzi jubileusz stulecia – powiedział Maciej Biernat, prezes PWPW.

Od 2 października kolekcjonerzy mogą już kupić banknot w oddziałach okręgowych NBP, na stronie internetowej banku oraz w sklepach numizmatycznych w całej Polsce. Jego cena jest czterokrotnie wyższa niż nominał i w dniu emisji wynosiła około 80 zł. Wdrukowano 55 tysięcy takich banknotów.

Banknot z Ignacym Paderewskim to drugi z kolei z serii „Niepodległość” i jedenasty kolekcjonerski. Banknoty kolekcjonerskie emitowane są z okazji ważnych wydarzeń oraz dla upamiętnienia wybitnych Polaków. Mają normalną zdolność płatniczą.
Od powszechnych banknoty kolekcjonerskie różnią się liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku. Pierwszym „kolekcjonerem” był wyemitowany w październiku 2006 r. „Jan Paweł II” o wartości nominalnej 50 zł. W setny jubileusz odzyskania przez Polskę wolności do obiegu wszedł banknot 20 zł rozpoczynający serię „Niepodległość” z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na Pokrówkę z przeszkodami
Na Pokrówkę z przeszkodami
Rocznicowy prezent prezydenta
Rocznicowy prezent prezydenta
Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Będzie nowy wiceprezydent?
Miasto rusza do walki z wirusem
REKLAMA