REKLAMA
,
Banknot o nominale 19 zł
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Po raz pierwszy w historii Narodowy Bank Polski wyemitował banknot o nietypowej wartości nominalnej 19 zł. Ma on charakter kolekcjonerski i upamiętnia stulecie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Reklama

Na awersie nowego banknotu widnieje portret Ignacego Jana Paderewskiego, a na rewersie wizerunek budynku PWPW.

Dziś Narodowy Bank Polski emituje pierwszy w historii banknot z wizerunkiem siedziby jego producenta, ale też pierwszy w historii banknot o nietypowym nominale 19 zł. Ta „dziewiętnastka” to także ukłon NBP w kierunku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Nawiązuje bowiem do roku 1919 – roku powołania Wytwórni ,a także 2019 – roku, w którym Wytwórnia obchodzi jubileusz stulecia – powiedział Maciej Biernat, prezes PWPW.

Od 2 października kolekcjonerzy mogą już kupić banknot w oddziałach okręgowych NBP, na stronie internetowej banku oraz w sklepach numizmatycznych w całej Polsce. Jego cena jest czterokrotnie wyższa niż nominał i w dniu emisji wynosiła około 80 zł. Wdrukowano 55 tysięcy takich banknotów.

Banknot z Ignacym Paderewskim to drugi z kolei z serii „Niepodległość” i jedenasty kolekcjonerski. Banknoty kolekcjonerskie emitowane są z okazji ważnych wydarzeń oraz dla upamiętnienia wybitnych Polaków. Mają normalną zdolność płatniczą.
Od powszechnych banknoty kolekcjonerskie różnią się liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku. Pierwszym „kolekcjonerem” był wyemitowany w październiku 2006 r. „Jan Paweł II” o wartości nominalnej 50 zł. W setny jubileusz odzyskania przez Polskę wolności do obiegu wszedł banknot 20 zł rozpoczynający serię „Niepodległość” z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA