REKLAMA
,
Będą niższe składki ZUS dla małych firm
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jest szansa, że mali przedsiębiorcy będą płacić niższe składki ZUS od 1 stycznia 2019 roku.

Na terenie powiatu chełmskiego w 2016 roku zarejestrowanych było 9617 podmiotów gospodarczych, z czego większość skupiał sektor prywatny, w którym 7192 to osoby fizyczne prowadzące swoje firmy.

Reklama

Jak określić czy podatnik jest małym przedsiębiorcą?

Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał  mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Jak zapowiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, po wakacjach ruszy proces legislacyjny ustawy o małej działalności gospodarczej. Resort chce aby prace zakończyły się jeszcze w 2017 roku, tak aby przedsiębiorcy płacili obniżone składki od 1 stycznia 2019 r.

Po wejście w życie nowych przepisów z obniżonej, najniższej wysokość składek na ubezpieczenia społeczne mogliby skorzystać przedsiębiorcy, których przychody nie przekraczają trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia rocznego, chodzi zatem o kwotę ok. 60 tys. zł rocznie lub o 5 tys. zł miesięcznie.

Na rozwiązaniu mogłoby skorzystać około 200 tys. firm i mogłoby być szczególne istotne dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi dla rozpoczynających działalność gospodarczą, czyli przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy odprowadzają niższe składki.

Po dwóch latach natomiast, gdy kończy się okres preferencyjny, takie podmioty nierzadko znikają nam z systemu ubezpieczeń. Bywa tak, że zakładają tę samą firmę, tyle że zarejestrowaną na wujka, tatę, syna. Część z kolei wpada do szarej strefy – dodaje wiceminister Emilewicz.

Według badania „Polski przedsiębiorca. Portret własny” przeprowadzonego przez home.pl, aż 77 proc. przedsiębiorców zniechęcają wysokie składki. Podatki oraz składki na ubezpieczenie społeczne to jedne z największych barier, które utrudniają początkującym przedsiębiorcom rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA