REKLAMA
,
Będzie minimalna cena alkoholu?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zakaz reklamy alkoholu, minimalna cena, podniesienie akcyzy i monitorowanie transgranicznej sprzedaży alkoholu – oto założenia Unii Europejskiej nad wspólną strategią antyalkoholową. Planami rządu zaniepokojeni są przedsiębiorcy.

Reklama


Za pół litra wódki wydamy przynajmniej 32 złote, za pół litra piwa – 4 złote – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Polska zdecydowanie popiera wprowadzenie minimalnych unijnych cen alkoholu, podczas trwającego na Łotwie spotkania unijnych ministrów zdrowia.

Co na to branża piwowarska?  Tomasz Jagiełło z Browaru Jagiełło przekonuje, że ciężko będzie o ostateczne przeforsowanie tego pomysłu w Polsce. Podniesienie akcyzy na wódkę, spowodowało że lokalne gorzelnie kuleją ze sprzedażą i płatnościami. Rząd liczył na 13-sto procentowe zyski do budżetu państwa, tymczasem odbiło się to 20-procentowym spadkiem sprzedaży alkoholu. Nowa unijna strategia nie powinna zagrozić regionalnym przedsiębiorcom. – Nasze piwa z reguły kosztują od trzech do pięciu złotych, więc z reguły nie są to produkty tanie – dodaje Jagiełło.

Czy wprowadzimy w Polsce zakaz reklamy alkoholu? – Myślę, że to nie rozwiąże problemu. Zawsze znajdzie się pomysł na ominięcie prawa, chociażby emisję tego typu reklam po godzinie 22:00 – komentuje nasz rozmówca.

Niezależnie od decyzji podjętych przez Unię Europejską, Narodowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów alkoholowych będzie obowiązywał od stycznia 2016 roku.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA