REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Będzie pomnik Czernickiego?
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Wydawca i dziennikarz będzie miał w Chełmie pomnik? Zawiązał się już komitet budowy pomnika Kazimierza Czernickiego.

Reklama

W Chełmie zawiązał się komitet budowy pomnika Kazimierza Czernickiego, mieszkańca naszego miasta z czasów II Rzeczypospolitej. W składzie komitetu znaleźli się m.in.: ks. Kazimierz Bownik, Maria Drygalewicz, Eugeniusz Wilkowski, Sławomir Niepogoda, Zbigniew Okoń, ks. Józef Piłat, gen. Jacek Pomiankiewicz, ks. Andrzej Sternik i ks. Ryszard Winiarski. To zacne grono chciałoby, by do odsłonięcia pomnika doszło jeszcze w tym roku czyli w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako miejsce dla nowego posągu komitet wskazał skwerek w centrum miasta, przy Placu Kościuszki.

Inicjatywa budowy pomnika Czernickiego nie jest nowa. Pomysł pojawił się jakiś czas temu w środowisku radnych PiS. Wtedy miała to być kontrpropozycja wobec pomysłu uczczenia – na tym samym skwerze –  Mychajło Hruszewskiego, ukraińskiego polityka i historyka.

Teraz zwolennicy budowy pomnika Czernickiego zyskali dodatkowy argument w postaci rocznicy odzyskania niepodległości. Nadto argumentują, że Kazimierz Czernicki przeszedł do historii jako jeden z najznakomitszych obywateli Chełma okresu II RP.

Przypomnijmy, Kazimierz Czernicki przysłużył się naszemu miastu głównie jako wydawca, drukarz i  i publicysta. Przyjechał do Chełma w 1921 r. z Mazowsza. Już w następnym roku, wraz z wspólnikami Piotrem Hykielem i Władysławem Habrowskim, założyli spółkę Polskie Zakłady Graficzne. Dzięki nim miasto zyskało lokalną prasę i inne wydawnictwa. Od 1923 r. Czernicki redagował i wydawał tygodnik polityczny, społeczny, kulturalny i ekonomiczny “Wieści Chełmskie”, a następnie “Zwierciadło” – pismo poświęcone sprawom lokalnym.

Dla ciekawych, na stronie ChBP można przeglądać – w wersji elektronicznej – poszczególne numery “Zwierciadła” aż do roku 1939.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Tak się składa, że obecny stan oprogramowania chełmskiej biblioteki cyfrowej uniemożliwia takie przeglądanie. Wszystkie zasoby w postaci “Zwierciadła” i “Kroniki Nadbużańskiej” powinny być dostępne w domenie publicznej z możliwością pobrania na swój komputer – tak jest np. w bibliotece cyfrowej KUL.
  W Chełmie skończyły się pieniądze na realizację projektu Biblioteki Cyfrowej – i całość leży.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czas w końcu zająć sie wizualizacją historii Chełma.Wszędzie pamięta się o postaciach znaczacych,u nas mało.Kiedyś proponowałem wzdłuż Lubelskiej aleję gwiazd,koszt nie za duzy,a mozna zmiescic wszystkich.Oczywiscie nie jestem wrogiem pomników dla szczególnie zasłużonych.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama