REKLAMA
,
Będzie pomnik Czernickiego?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wydawca i dziennikarz będzie miał w Chełmie pomnik? Zawiązał się już komitet budowy pomnika Kazimierza Czernickiego.

Reklama

W Chełmie zawiązał się komitet budowy pomnika Kazimierza Czernickiego, mieszkańca naszego miasta z czasów II Rzeczypospolitej. W składzie komitetu znaleźli się m.in.: ks. Kazimierz Bownik, Maria Drygalewicz, Eugeniusz Wilkowski, Sławomir Niepogoda, Zbigniew Okoń, ks. Józef Piłat, gen. Jacek Pomiankiewicz, ks. Andrzej Sternik i ks. Ryszard Winiarski. To zacne grono chciałoby, by do odsłonięcia pomnika doszło jeszcze w tym roku czyli w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jako miejsce dla nowego posągu komitet wskazał skwerek w centrum miasta, przy Placu Kościuszki.

Inicjatywa budowy pomnika Czernickiego nie jest nowa. Pomysł pojawił się jakiś czas temu w środowisku radnych PiS. Wtedy miała to być kontrpropozycja wobec pomysłu uczczenia – na tym samym skwerze –  Mychajło Hruszewskiego, ukraińskiego polityka i historyka.

Teraz zwolennicy budowy pomnika Czernickiego zyskali dodatkowy argument w postaci rocznicy odzyskania niepodległości. Nadto argumentują, że Kazimierz Czernicki przeszedł do historii jako jeden z najznakomitszych obywateli Chełma okresu II RP.

Przypomnijmy, Kazimierz Czernicki przysłużył się naszemu miastu głównie jako wydawca, drukarz i  i publicysta. Przyjechał do Chełma w 1921 r. z Mazowsza. Już w następnym roku, wraz z wspólnikami Piotrem Hykielem i Władysławem Habrowskim, założyli spółkę Polskie Zakłady Graficzne. Dzięki nim miasto zyskało lokalną prasę i inne wydawnictwa. Od 1923 r. Czernicki redagował i wydawał tygodnik polityczny, społeczny, kulturalny i ekonomiczny „Wieści Chełmskie”, a następnie „Zwierciadło” – pismo poświęcone sprawom lokalnym.

Dla ciekawych, na stronie ChBP można przeglądać – w wersji elektronicznej – poszczególne numery „Zwierciadła” aż do roku 1939.

Napisz komentarz
 • Tak się składa, że obecny stan oprogramowania chełmskiej biblioteki cyfrowej uniemożliwia takie przeglądanie. Wszystkie zasoby w postaci „Zwierciadła” i „Kroniki Nadbużańskiej” powinny być dostępne w domenie publicznej z możliwością pobrania na swój komputer – tak jest np. w bibliotece cyfrowej KUL.
  W Chełmie skończyły się pieniądze na realizację projektu Biblioteki Cyfrowej – i całość leży.

 • Czas w końcu zająć sie wizualizacją historii Chełma.Wszędzie pamięta się o postaciach znaczacych,u nas mało.Kiedyś proponowałem wzdłuż Lubelskiej aleję gwiazd,koszt nie za duzy,a mozna zmiescic wszystkich.Oczywiscie nie jestem wrogiem pomników dla szczególnie zasłużonych.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA