REKLAMA
,
Będzie szopka
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Szopka bożonarodzeniowa to jeden z milszych elementów „wystroju” miasta w okresie Świąt. Na Placu Łuczkowskiego w Chełmie prace przy budowie szopki już ruszyły.

Reklama

Wybraliśmy się na pl. Łuczkowskiego w sobotę, 9 grudnia br. i okazało się, że prace przy szopce idą w najlepsze. Stoi już część ścian stajenki, a robotnicy pracują właśnie przy konstrukcji spadzistego dachu. Podobnie jak przed rokiem, szopka wznoszona jest w pobliżu Pomnika Niepodległości. Otwarta część szopki znajduje się od strony studni. Zmiana lokalizacji szopki (wcześniej stawiana była po drugiej stronie placu, u wylotu ul. Szkolnej), to skutek krytycznych opinii mieszkańców. Chełmianom nie podobało się, że wcześniej szopka stała „tyłem do placu”.

Szopka zostanie w mieście do 6 stycznia 2018 roku. Będzie naturalnym tłem dla planowanych tutaj koncertów i wspólnego kolędowania. W ostatni przedświąteczny tydzień (21-22 grudnia br.) na placu odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy „Dziś w niedźwiedzim grodzie wesoła nowina”.

Tradycja szopek

wywodzi się od obnośnych teatrzyków i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopka bożonarodzeniowa przedstawia wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa. Sceny obrazują moment przybycia pasterzy lub trzech mędrców. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny z małym Jezusem, Marią i Józefem. Elementami szopki polskiej są najczęściej także Gwiazda Betlejemska, postaci pasterzy, aniołów, a także bydło – wół, osioł i owce.

 

 

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Szopka to w Chełmie trwa cały rok. Władze miasta z Fiszowa na czele zapewniają ją.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA