REKLAMA
,
Bezpieczne zakupy świąteczne
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przez pandemię tegoroczne święta będą inne niż poprzednie. Co nie znaczy, że nie chcemy się do nich jak najlepiej przygotować. Stąd wzmożony ruch w sklepach i na bazarkach. Policjanci przygotowali dla nas kilka wskazówek, jak przy okazji nie stracić zdrowia i pieniędzy.

Reklama

Wychodząc z domu, pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. Przed wejściem do sklepu musimy dezynfekować dłonie, bądź założyć jednorazowe rękawiczki. Podczas robienia zakupów należy przemieszczać się z zachowaniem odstępu od innych klientów. Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się wybierać takie pory, gdy panuje najmniejszy ruch. Dla osób starszych, w wieku powyżej 60. lat, ustawodawca przewidział od poniedziałku do piątku specjalne godziny dla seniorów tj. 10:00-12:00.

Nie daj się okraść

Policjanci radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi czyli w centrach handlowych, sklepach, na targach i w środkach komunikacji publicznej, zachować szczególną ostrożność.
Tam właśnie zdarza się najwięcej kradzieży.

Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują nasze rozkojarzenie. W szczególności uważajmy w miejscach takich jak: dworce, przystanki, sklepy, gdzie jesteśmy narażeni na kradzież. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach, zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie zostawiajmy ich bez opieki i nadzoru. Wyjmując kilkukrotnie portfel podczas kupowania, za każdym razem zamykajmy torebkę lub plecak. Trzymajmy je najlepiej z przodu, zamknięciem do siebie.

Bądź czujny

Podczas zakupów klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem. W przypadku ich zagubienia, złodziej może okraść nasze mieszkanie. Zwracajmy uwagę na nienaturalne zamieszanie wokół nas w sklepie, autobusie czy hali targowej.

Podczas podróży, także komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki. Grozi to nie tylko jego utratą, ale może też spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Pilnuj dzieci na zakupach

Zabierając ze sobą dzieci pilnujmy, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie, szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie widziały ich ostatni raz.

Starsze dzieci powinny mieć zapisane w telefonie komórkowym kontakty do najbliższych osób. Najprostszym sposobem zadbania o to, aby numery telefonów do najbliższych były łatwo dostępne w takiej sytuacji jest dopisanie przed nazwą kontaktów w telefonie skrótu ICE.

Kupuj bezpiecznie w Internecie

Zakupy poprzez Internet stały się w dobie koronawirusa praktycznie codziennością. A teraz, przed świętami, cieszą się ogromną popularnością. Są wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej oferty. Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce, gdzie działają oszuści.

Policjanci apelują, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. Uważajmy na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru. Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków. Na stronę sklepu wchodźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
Unikajmy także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, bo mogą pochodzić np. z przestępstwa. Zachowajmy dla pewności całą korespondencję ze sprzedawcą.

Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem, zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości. Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikajmy wykonywania ich w miejscach publicznych. Nigdy nie udostępniajmy swoich numerów PIN czy haseł np. do bankowości elektronicznej. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.

Dbajmy o siebie wzajemnie!

Jeśli zamawiamy zakupy z dostawą do domu, koniecznie zadbajmy o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i kuriera. Zakupy odbierajmy zawsze w maseczce, postarajmy się zachować dystans, a jeśli musimy coś podpisać, skorzystajmy z własnego długopisu. Jeśli przebywamy na kwarantannie lub izolacji, koniecznie poinformujmy o tym dostawcę lub dyspozytora. Zostawi on zamówienie pod drzwiami bez konieczności bezpośredniego kontaktu.

To wyjątkowy czas pełen odpowiedzialności, w którym musimy myśleć o bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale wszystkich, z którymi mamy kontakt.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Jakoś najbardziej wolę robić zakupy w sieci. Ostatnio trafiłam na https://alembik.eu/93-butelki-sloje-wielofunkcyjne . Butelka do nalewki jaką zamówiłam okazała się bardzo solidna i ładnie się prezentuje

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • W tych czasach? Wyłącznie online… Kupujemy przez https://www.amart.pl/category/wyposazenie-domu Przy remoncie w zasadzie wszystko dotarło do nas online i to był zdecydowanie najlepszy wybór. Stacjonarnie? Pomijając sytuację, w sieci jest szybciej, wygodniej, łatwiej i taniej, więc tak naprawdę za zakupami stacjonarnie nic nie przemawia.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA