REKLAMA
,
Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo – nowa kampania ZUS
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Niemal co trzeciemu emerytowi i renciście z terenu działania Oddziału ZUS w Biłgoraju, świadczenie przynosi do domu listonosz. Zakład próbuje więc zachęcić do zmiany nawyków. W jaki sposób?

Reklama

Oddział ZUS w Biłgoraju wypłaca ponad 69 proc. emerytur i rent przelewami na rachunki bankowe. Pozostałe, czyli prawie 42 tys. świadczeń, dostarczają w gotówce listonosze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych próbuje więc zachęcić do zmiany nawyków. Służyć ma temu m.in. kampania informacyjna pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.

Największy odsetek ubankowionych klientów jest wśród osób pobierających nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury pomostowe, świadczenia przedemerytalne i różne zasiłki.
Najmniejszy odsetek wypłat na rachunki dotyczy tzw. świadczenia Mama4plus i 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Dlaczego wolą listonosza?

ZUS sprawdził, co kieruje klientami, którzy otrzymują świadczenia pocztą. Pod koniec ubiegłego roku zapytał o to prawie 4,5 tys. osób. Ankietowani wyjaśniali, że gotówka w domu daje im poczucie kontroli, poza tym trudno im dotrzeć do bankomatów i miejsc, gdzie mogą płacić kartą. Obawiają się, że bankowość elektroniczna jest skomplikowana. Co ciekawe, aż co czwarty twierdzi, że ma konto w banku, tylko nie podał go ZUS.

Co trzecia osoba zadeklarowała, że potrzebuje pomocy i edukacji w zakresie bankowości elektronicznej i posługiwania się kartą płatniczą, a także korzystania z Internetu. Większa wiedza na ten temat skłoniłaby seniorów do pobierania emerytury lub renty na konto.

Kampania informacyjna ZUS

ZUS od lat włącza się w działania przeciwko wykluczeniu cyfrowemu seniorów i na rzecz ubankowienia. Ich kolejną odsłoną jest kampania pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.
Pracownicy instytucji przekazują klientom wiedzę o korzyściach z pobierania emerytury lub renty na konto. Powstały też ulotki z najważniejszymi informacjami na ten temat. Kto korzysta z Internetu, ze strony internetowej ZUS dowie się, co daje rachunek w banku i jak zachować bezpieczeństwo w sieci.

Zakład przypomina, że zmiana sposobu wypłaty świadczeń jest prosta. Wniosek w tej sprawie można złożyć w placówce ZUS, wysłać go pocztą (formularz EZP) albo wypełnić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (wniosek ER-WZD-01).

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA