REKLAMA
,
BO. Zmiana zasad głosowania
BO. Zmiana zasad głosowania
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od poniedziałku głosujemy na projekty zgłoszone  do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm. Uwaga! miasto wprowadziło zmianę w zasadach głosowania. Nie będzie głosowania osobistego. Wyniki głosowania poznamy najpóźniej 18 września.

Od najbliższego poniedziałku (7 września) do piątku (11 września) wybieramy projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Wybieramy spośród 52 projektów, w tym 7 o charakterze ogólnomiejskim. Wyniki głosowania poznamy do 18 września. Dosyć  jednak niespodziewanie (mail przesłany do redakcji w piątek o godz. 15.49)  władze miasta ogłosiły zmianę sposobu głosowania.

Reklama

Z uwagi na znikome zainteresowanie głosowaniem w formie tradycyjnej w ubiegłym roku oraz obowiązujący reżim sanitarny miasto zrezygnowało z tradycyjnej formuły głosowania – informuje Dominik Gil Gabinz etu Prezydenta Miasta Chełm. W tegorocznej edycji wybrane pomysły wskazujemy tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej.

Zapytaliśmy Urząd Miasta o podstawę prawną takiej decyzji. Zasady głosowania zapisane są w Regulaminie przyjętym uchwałą Rady Miasta. Regulamin zawiera zapis powierzający jej realizację prezydentowi miasta, ale raczej nie dotyczy to zmiany samej uchwały. Nawet przyjmując, że „stan epidemii” uzasadniałby taką zmianę, to powinien pojawić się jakiś oficjalny dokument na ten temat. Z drugiej zaś zastrony wiedzę o znikomym zainteresowaniu głosowaniem osobistym urząd miał już na etapie opracowywania i wyjątkowo szerokich konsultacji obowiązującego regulaminu. 

Mimo obaw wynikających z twającej epidemii kornowirusa, urząd – jak zapewnia D. Gil – zadba również o ludzi, którzy z różnych przyczny nie będą mogli zagłosować z domu.

(…) w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65 udostępniono punkt informacyjny oraz stanowisko komputerowe – mówi. – Z pomocy pracowników UM Chełm będzie można skorzystać w godzinach 7:30-18:00. W przypadku trudności lub pytań zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 82 565 38 22.

Kto może głosować

W głosowaniu mogą wziąć udział mieszkańcy Chełma, którzy ukończyli 16 lat oraz osoby, które skorzystały z możliwości dopisania się do listy uprawnionych do udziału w BO. W przypadku pełnoletnich mieszkańców dane weryfikowane są na podstawie rejestru wyborców.

Na co głosujemy

W tym roku wybieramy spośród  52 pozytywnie zweryfikowanych projektów – 7 ogólnomiejskich i 45 osiedlowych. Każdy mieszkaniec ma cztery głosy – po dwa  projekty ogólnomiejskie i projekty osiedlowe.

Autorom projektów przypominamy, że w trakcie głosowania mogą promować swoje pomysły, korzystając z automatycznego generatora ulotek i plakatów dostępnego na stronie internetowej dedykowanej budżetowi obywatelskiemu – mówi Wojciech Wójcik z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.

Opowiedzcie o swoich projektach

My także zapraszamy Was do podjęcia wysiłku wypromowania własnych projektów. We współpracy z Stowarzyszeniem „Nasz Chełm” nieodpłatnie oddajemy do Waszej dyspozycji Serwis Obywatelski. Dotychczas  w ramach tej propozycji ukazały się:

Wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z możliwości wypromowania swoich projektów zapraszamy więc do współpracy. Wystarczy, że na adres: redakcja@chelmski.eu, prześlecie informację o swoim pomyśle. W miarę możliwości prosimy o dołączanie fotografii lub filmów ilustrujących ten pomysł, bądź problem, który dzięki realizacji wniosku chcecie rozwiązać.

Wszystkie przeznaczone do głosowania projekty znajdziecie tutaj.

Warto wziąć udział w głosowaniu, ponieważ w przypadku nie wyczerpania puli 2,5 miliona przeznaczonych w tym roku na BO o wyborze zadania do realizacji może zdecydować frekwencja – przypomina D. Gil.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA