REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Bolko ma imieniny!
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

XV BOLKOWANIE czyli uroczystości imieninowe dębu Bolko zaczynają się w tym roku w sobotę 17 sierpnia. Zapraszamy na weekend do parku podworskiego w Hniszowie w gminie Ruda-Huta.

Legenda głosi, że hniszowski dąb Bolko ma ponad 1000 lat, a jego imię nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego. W cieniu drzewa miał wypoczywać Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów w 1018 r.
Według dendrologów, dąb Bolko liczy sobie od 400 do 800 lat. Ale każda okazja jest dobra, by spotkać się i wspólnie świętować. Jakby nie patrzeć, Bolko jest jedynym takim okazem dębu w naszym regionie i chronionym zabytkiem.
Przed czterema laty w ogólnopolskim konkursie Klubu Gaja został wybrany Drzewem Roku 2015. Rośnie w pofolwarcznym parku w Hniszowie i jest dumą nie tylko gminy Ruda-Huta. Ma w obwodzie ponad 870 cm  i około 28 m wzrostu.
Od kilkunastu lat w sierpniu gmina zaprasza mieszkańców i turystów na imieniny Bolka czyli Bolkowanie.

Co czeka nas w tym roku?

17 sierpnia 2019 r. (sobota) dzień sportowo-rekreacyjny:

  • Zawody wędkarskie na rzece Bug. Start godz. 05:45. Polski Związek Wędkarzy Koło Sazan Ruda-Huta.
  • Turniej Piłki Plażowej – boisko w Hniszowie. Zapisy przed turniejem, rejestracja drużyn godz. 8:30, początek rozgrywek godz. 9:00.
  • Rajdy rowerowe „Bolkowanie 2019”:
    Chełm – Ruda-Huta, Wola Uhruska – Hniszów. Rejestracja godz. 7:30, start godz. 8:00 z Chełma ul. Ceramiczna 1 (parking przy szpitalu). Chełmski Klub Cyklistów PTTK, Chełmska Grupa Rowerowa Odnowa, Ruda TEAM.
    Ruda-Huta – Hniszów – dla dzieci. Start godz.14:30 z parku w Rudzie-Hucie.
  • Spływ kajakowy rzeką Bug (Świerże-Siedliszcze). Zbiórka godz. 09:30 w Hniszowie (pod dębem Bolko), wyjazd godz. 10:00 z Hniszowa do Świerż, start godz. 10:30 Świerże (obok młyna), meta  Siedliszcze.
  • III Bieg Przełajowy z Bolesławem. Od 15 roku życia udział z dorosłym opiekunem, od 16 roku życia za zgodą rodziców. Biuro biegu od godz. 13:30 Świerże “parking pod kościołem”, start godz. 15:00,  meta Hniszów (pod dębem Bolko).

18 sierpnia 2019 r. (niedziela) dzień artystyczno-rekreacyjny

Oficjalne rozpoczęcie godzina: 13.00.

W programie:

Koncerty:
Gwiazda – Zespół „The Doox” Ukraina,
Zespół „4Roses” – Ziółków,
Kabaret QQ Na Muniu,
Zespół „Swojska Kapela” – Wola Uhruska,
„Jarzębina Czerwona” – Rudka,
„Bokoryna” – Żalin,
„Akord” – Ruda-Huta.

Pokazy: Trial event – pokaz akrobatyki rowerowej i motocyklowej; Sekcji Krav Maga; Zespołu tanecznego “Flowers” – sekcji działającej przy SP w Rudzie-Hucie.

Konkursy:
Konkurs kulinarny „Nadbużańska Akademia Smaku”,
Konkurs firmy BLUE DOT. Nagroda darmowy Internet przez rok,

Ponadto: Turniej Strzelecki – LOK; Park zabaw dla dzieci; Wystawy rękodzieła ludowego; Pełna gastronomia; Mierzenie obwodu pnia dębu Bolko.

Patronat Honorowy: Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego; Piotr Deniszczuk, Starosta Powiatu Chełmskiego; Kazimierz Smal, Wójt Gminy Ruda-Huta.

Zapraszamy. Wstęp wolny!

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*