XIV Bolkowanie w Hniszowie zaczyna się w sobotę. W tym roku świętowaniu przyświeca hasło “Dąb Bolko – odpocznij w cieniu legendy”. O co chodzi?
W tym roku gmina Ruda-Huta, we współpracy z gminą Hrubieszów, obchodzą 1000-lecie pobytu Bolesława Chrobrego w Hniszowie oraz bitwy pod Gródkiem nad Bugiem. Według legendy, w 1018 r. Bolesław Chrobry odpoczywał w cieniu dębu Bolko podczas wyprawy na Ruś Kijowską, stąd hasło jubileuszu: „Dąb Bolko – odpocznij w cieniu legendy”.
O ile wyprawa Chrobrego na Ruś to fakt historyczny, o tyle jego pobyt w Hniszowie i odpoczynek pod dębem to tylko legenda. Według dendrologów, dąb „Bolko” liczy sobie od 400 do 800 lat. Ale każda okazja jest dobra, by spotkać się i wspólnie świętować. Jakby nie patrzeć, “Bolko” jest jedynym takim okazem w naszym regionie i chronionym zabytkiem. Przed trzema laty w ogólnopolskim konkursie Klubu Gaja został wybrany Drzewem Roku 2015. Rośnie w pofolwarcznym parku w Hniszowie i jest dumą gminy Ruda-Huta. Ma w obwodzie ponad 870 cm i około 28 m wzrostu. Od kilkunastu lat gmina zaprasza mieszkańców i turystów na imieniny Bolka czyli Bolkowanie.
Co czeka nas w tym roku?
Sobotę, 18 sierpnia, zdominują imprezy sportowo-rekreacyjne. Będą m.in. zawody wędkarskie, turniej piłki plażowej, spływ kajakowy po Bugu.
My szczególnie polecamy II Bieg Przełajowy z Bolesławem.
Niedziela, 19 sierpnia, to dzień artystyczno-rekreacyjny. Odbędzie się m.in. tradycyjne mierzenie obwodu pnia Bolka.
Na scenie pod dębem swoje koncerty dadzą zespoły Hoyraky z Podlasia, Bardark z Chełma, Litops i Vertuny z Ukrainy, Jarzębina Czerwona z Rudki, Bokoryna z Żalina, Akord z Rudy-Huty.
Będą pokazy sekcji Krav Maga, Drużyny Grodów Czerwieńskich i Gotów z Masłomęcza, a także Zespołu Tanecznego “Flowers” – sekcji działającej przy SP w Rudzie-Hucie.
Nie zabraknie konkursów: kulinarnego „Nadbużańska Akademia Smaku”, na najlepszy strój średniowieczny oraz fotograficznego „Osobliwości przyrodnicze Parku Podworskiego w Hniszowie”.
Ponadto pod rozłożystym dębem Bolko rozlokuje się wioska dziecięca, wystawy rękodzieła ludowego i gastronomia. Święto zakończy zabawa taneczna z zespołem WademekkuM.
Zobaczcie, jak “Bolkowanie” wyglądało rok temu. Relacja z XIII Bolkowania, które odbyło się w dniach 19-20 sierpnia 2017 r.
A tutaj znajdziecie szczegółowy PROGRAM tegorocznego, XIV Bolkowania. Wstęp wolny!