REKLAMA
,
Bon turystyczny nie na sprzedaż!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Widzieliście w Internecie oferty odsprzedania bonu turystycznego? Uważajcie, to oszustwo. Bon nie podlega wymianie na gotówkę – przypominają Polska Organizacja Turystyczna i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione – przypomina POT oraz ZUS. Pamiętajmy, że tego rodzaju oferty są niezgodne z prawem, a zakupione w ten sposób bony nie będą mogły zostać wykorzystane. Dokonanie płatności podmiotowi turystycznemu wymaga bowiem jeszcze potwierdzenia dodatkowym kodem, który otrzymamy smsem lub mailowo w trakcie transakcji.

Bonów nie wolno sprzedawać

W ustawie o bonie turystycznym wskazano, że za jego pomocą dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Polski. Osoba uprawniona może w ten sposób zapłacić za dziecko, na które przyznano jej dodatek lub świadczenie wychowawcze (Rodzina „500 plus”) . Ponadto bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

Nie musisz płacić za pomoc

W Internecie pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Lepiej się zastanowić, czy skorzystać z takiej „okazji”. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy aktywacji PBT, wystarczy  skontaktować się z całodobową infolinią pod nr tel. 22 11 22 111 lub e-mail: bon@zus.pl.
Tylko wczoraj (3 sierpnia) z infolinii skorzystało ponad 20,5 tysiąca osób. Pomoc w założeniu konta na PUE ZUS uzyskasz także w placówkach ZUS. Wsparcie ZUS i POT jest całkowicie bezpłatne.

W ZUS przestrzegają też, że lepiej nie udostępniać osobom trzecim swojego loginu i hasła do PUE ZUS. Pamiętajmy, że jest tam wiele różnych dotyczących nas danych, np. o zwolnieniach lekarskich czy o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć dostępu do takich informacji.

Bon trzeba aktywować, ale bez wniosku

Od 1 sierpnia rodzice dzieci do 18. roku życia mogą aktywować bon na platformie PUE ZUS. Aby to zrobić, nie trzeba składać wniosku.
Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce [Ogólny]. W menu bocznym trzeba wybrać [Polski Bon Turystyczny], a następnie [Mój bon]. Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby. Przy aktywacji trzeba podać swoje dane kontaktowe – adres e-mail i numer telefonu komórkowego.

Po aktywacji bonu, na adres e-mail dostaniemy kod obsługi płatności. Przy jego użyciu będzie można płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Do tej pory ZUS wydał 291 tys. bonów o łącznej wartości 248 mln złotych. Beneficjenci zdążyli wykonać już 7,8 tys. płatności bonami na kwotę około 6 mln złotych.
Na PUE ZUS zarejestrowało się ponad 10 tys. podmiotów turystycznych i wciąż pojawiają się nowe. Ich lista znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA