REKLAMA
,
Brawo, przedsiębiorcy. Przelewy do ZUS bez błędów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od początku stycznia do Oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynął zaledwie jeden omyłkowy przelew ze składkami od przedsiębiorców. Nowy system opłacania składek okazał się prostszy. Wcześniej w regionie liczba błędnych przelewów szła w tysiące.

Do końca grudnia składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba było opłacać trzema lub czterema przelewami miesięcznie – na zbiorcze konta ZUS. Przedsiębiorca musiał poprawnie wskazać w formularzu wpłaty wiele danych, m.in. NIP i numer deklaracji rozliczeniowej. Drobna pomyłka powodowała, że wpłata nie była księgowana prawidłowo. Zakład prowadził wtedy postępowanie wyjaśniające, żeby składki trafiły, gdzie trzeba. Np. w 2016 roku przelewów z błędami w skali kraju było aż 260 tysięcy.

Reklama

– Styczniowa zmiana zasad opłacania składek prawie całkowicie wyeliminowała takie sytuacje – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w woj. lubelskim. – Od stycznia każdy przedsiębiorca ma w ZUS indywidualny numer rachunku składkowego. Wystarczy więc, że w przelewie poprawnie wskaże ten numer, a wpłata na pewno trafi do ZUS na konto właściwego przedsiębiorcy.

Efekty tej zmiany już widać. Od stycznia przedsiębiorcy z całej Polski wykonali jedynie 82 błędne przelewy do ZUS – wpisując nieprawidłowy numer rachunku składkowego. Z tego na województwo lubelskie przypadają zaledwie cztery takie przypadki. W Oddziale ZUS w Biłgoraju, któremu podlega m.in. chełmski inspektorat, była tylko jedna pomyłkowa wpłata.
Instytucja zwróciła nieprawidłowo przelane pieniądze na konta nadawców.

W Oddziale ZUS w Biłgoraju co miesiąc składki opłaca około 28 tysięcy przedsiębiorców. Swój numer rachunku składkowego mogą w każdej chwili sprawdzić przez wyszukiwarkę na stronie www.eskladka.pl.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA