REKLAMA
,
Brygada WOT powstaje w Chełmie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W Chełmie powołana została 19. Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej. Do tej pory w naszym mieście funkcjonował batalion „Terytorialsów”. W ten sposób rośnie ranga formacji w naszym mieście. 

Reklama

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał 18 marca decyzję, na mocy której zostaną sformowane trzy nowe Brygady Obrony Terytorialnej oraz 6 nowych batalionów.

Nowe brygady to:

– 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej w Warszawie,
– 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie,
– 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej w Przemyślu.

Struktura Wojsk Obrony Terytorialnej wzbogaci się również o 5 nowych batalionów lekkiej piechoty. Siedzibą jednej z nich będzie Kraśnik w województwie lubelskim. Pozostałe powstaną w Ełku, Limanowej, Krośnie Odrzańskim i Opolu. Powstanie też batalion dowodzenia WOT dyslokowany w Pomiechówku i w Zegrzu.

Minister Błaszczak mówił:

Formacja rozrasta się,  formacja się rozwija. Dziś liczy 27 tys. żołnierzy. Podpisałem decyzję, która stanowi o rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest 15 brygad, nowe powstaną w województwach, w których jest największe zainteresowanie służbą w WOT, ale także są to województwa, które stanowią z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, miejsca kluczowe. Chodzi o województwa podkarpackie, lubelskie i stolicę, w największym województwie w naszym kraju. W Warszawie liczba mieszkańców się zwiększa, stolica będzie miała własną brygadę.

Generał Wiesław Kukuła, dowódca WOT dodał: 

Budowa WOT jest bardzo specyficzna, wiąże nie tylko potrzeby operacyjne, ale też terytorialność, zaciąg ochotniczy. W jednych miejscach jest to zainteresowanie służbą większe niż w innych. Będziemy w stanie zagospodarować cały potencjał, wielu ochotników czekało na taką decyzję.  

Podczas czwartkowego spotkania były też awanse na kolejne stopnie wojskowe oraz nagrody pieniężne. To podziękowanie dla żołnierzy WOT „za ofiarną służbę na rzecz ochrony życia i zdrowia Polaków w czasie pandemii COVID-19, a w szczególności za zaangażowanie przy realizacji Narodowego Programu Szczepień”.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
  • Sens ująłeś w ostatnim zdaniu. WOT to nie WOP i niewiele ma wspólnego z ochroną granic.
    Nasza, aktualna władza nie ma żadnych złudzeń że zajęcia państwa polskiego przez Rosjan teraz będzie dziesięć razy krótsze niż w 1939.

    No votes yet.
    Please wait...
  • W Chełmie swego czasu była już Nadbużańska Brygada, tyle że Wojsk Ochrony Pogranicza, przeflancowana najpierw u schyłku 89 r. na Nadbużański Batalion Bieszczadzkiej Brygady WOP w Chełmie. Podległość pod Przemyśl – po kiego to zrobiono, skoro Chełm obstawiał dłuższy odcinek granicy? Czyżby to był pierwszy z wielu kolejnych przypadków umniejszania rangi i znaczenia Chełma na mapie kraju, rozpoczętych w okresie przemian ustrojowych i ukutecznianych bez przerwy w czasie późniejszych różnych pierepałek polityczno – gospodarczych praktycznie aż do dnia dzisiejszego? Trudno powiedzieć. Być może jest to też pokłosie m in wielokrotnie omawianej tutaj na tym portalu sowieckiej propagandy, związanej z „wyjątkowym” przywiązaniem Chełma do tradycji PKWN? Może.
    Zresztą, formacje graniczne zawsze wzbudzały kontrowersje i niechęć u adwersarzy. Wynikały, wynikają i będą one wynikać nadal z wymogu wypełniania przez nich zadań w ochronie granic kraju bez względu na okoliczności geopolityczne. Na ten przykład żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza ochraniający wschodnie rubieże RP w 1939 r. byli wyjątkowo tępieni i rozstrzeliwani praktycznie natychmiast po wzięciu do ich niewoli przez sowietów po napaści 17 września 39 r. na Polskę. Taka to niewdzięczna służba. Zawsze coś i czegoś temu, czy tamtemu typowi przy tej granicy państwa musi zabraniać, odmawiać, zawracać itd, a ten ją za to później nienawidzi.??
    Na wiosnę 1991 roku chełmski WOP przeformowano na działający do dzisiaj Nadbużański Oddział Straży Granicznej im. 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Dobrze, że chociaż SG się miewa i jak narazie nie słychać o jej demolowaniu w Chełmie Oby nie.

    Najpierw mieliśmy przeróbki wojska, a teraz mamy znów podróbki.?

    No votes yet.
    Please wait...
  • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    *

    Reklama
    REKLAMA
    REKLAMA
    REKLAMA
    REKLAMA
    Jutro radni uchwalą budżet
    AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
    Budżet (coraz mniej) obywatelski
    Budżet (coraz mniej) Obywatelski
    Rośnie dług Chełma
    Rośnie dług Chełma
    Ostrożnie na Obłońskiej!
    Ostrożnie na Obłońskiej!
    Katastrofa dopiero przed nami?
    Katastrofa dopiero przed nami?
    REKLAMA