REKLAMA
,
Budują dach na wieży w Stołpiu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rozpoczęły się prace przy budowie dachu na wieży w Stołpiu. Jeden z najstarszych i najbardziej tajemniczych zabytków w naszym regionie przechodzi teraz konserwację, a pod koniec października zwieńczy go kopertowy dach.

Reklama

Dach, który przykryje wieżę, będzie czterospadowy (kopertowy) i wykonany z modrzewiowego gontu. Czy oddaje prawdę historyczną? Nikt nie wie, bo na temat wieży dane historyczne są dość skąpe.

Poniżej prezentujemy wizualizację wieży z dachem, którą znaleźliśmy na profilu Wieża w Stołpiu. Jak wam się podoba?

Pracami przy ratowaniu wieży zajmuje się chełmska firma PHU GMD Sp. z.o.o. Całość zadania ma być gotowa do końca października.

Wieża to zagadka

Jak podaje Wikipedia, w jednym z dzieł Jakuba Suszy z 1646 roku znajdują się wzmianki o podaniach o pogańskiej genezie wieży w Stołpiu i o cudownych właściwościach leczniczych wody wypływającej ze źródeł u jej podnóża. Miejsce to było uważane za zagadkowe już w XVI wieku.

Ostatnio archeolodzy wysunęli przypuszczenie, że mogła to być wieża klasztorna, na wzór Biznacjum. W średniowiecznej Grecji podobne wieże budowano jako prywatne kaplice dla członków elit arystokratycznych.

Na ratunek

Niezależnie od różnych teorii i przypuszczeń co do pochodzenia i wieku wieży, faktem pozostaje, że zabytek zaczął się w ostatnich latach dramatycznie „sypać”. Murom nie pomagały warunki atmosferyczne i lejąca się po nich woda. Stan pogarszały osiedlające się tam ptaki.

Gmina Chełm, na terenie której stoi wieża, postanowiła ratować zabytek. Najprostszym rozwiązaniem wydało się przykrycie budowli dachem. Projekt zadaszenia zrobiło biuro projektowe „Filip i Maciejewski” z Chełma. Pod uwagę wzięli sugestie historyków i archeologów. Dodatkowym zabezpieczeniem dla zabytku będzie montaż siatek zabezpieczających okna i chroniących wnętrze przed ptakami.

Mury zabytkowej wieży są już po dezynfekcji i czyszczeniu z ptasich odchodów. Teraz wykonawca przygotowuje okratowania otworów okiennych, żeby ptaki nie wróciły. Potem wybuduje platformę, po której osadzany będzie dach. Nowy wizerunek wieży z dachem wyłoni nam się z końcem października br.

Prace zabezpieczające, które teraz są wykonywane, plus budowa dachu, Gmina Chełm uważa za ledwo doraźne. Mają zabezpieczyć wieżę przed dalszym szybkim niszczeniem. Zabytek wymaga jednak dalszych prac rewitalizacyjnych.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA