REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
“Budżet miasta tonie. Aquapark pomnikiem próżnej władzy”
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Podczas trwającej dziś sesji Rady Miasta, radni zadecydują o udzieleniu Prezydent Agacie Fisz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok. Według Stowarzyszenia “Nasz Chełm” finanse miasta mocno kuleją, a rządzący świadomie zawyżają planowane dochody, aby zbilansować budżet. 

Stowarzyszenie “Nasz Chełm” opublikowało oficjalne stanowisko ws. wykonania budżetu za 2015 rok. – Według wyborczych haseł “Chełm to miasto inwestycji”. W praktyce jednak jest dokładnie odwrotnie – czytamy. Autorzy dokumentu zaznaczają, że Agata Fisz, jako Prezydent Miasta z planowanych 9 milionów złotych na inwestycje, wydała jedynie połowę: pokazuje to, że miasto nie ma ani pomysłów, ani pieniędzy na jakiekolwiek przedsięwzięcia rozwojowe.

Zmywarka jedyną inwestycją

Swoje tezy podpierają konkretnymi przykładami. Za jeden z nich podają, że na inwestycje w oświacie wydano niecałe 10 000 zł. Wystarczyć to miało jedynie na zakup zmywarki dla Przedszkola Nr 13. – Każdy, kto widział chełmskie szkoły wie, że większość z nich potrzebuje solidnych inwestycji. Pieniędzy jednak brak – twierdzi Nasz Chełm.

Nieprawidłowości widzą także w samej realizacji Budżetu Obywatelskiego. Przypomnijmy, że to właśnie “Nasz Chełm” zebrał wymagane podpisy za jego wprowadzeniem. – Dziwnym trafem głosowania wygrywają projekty odpowiadające interesom magistratu – czytamy w liście. Jego autorzy twierdzą także, że ubiegłoroczny Budżet Obywatelski nie został wykonany, bo z planowanych 2 milionów złotych, ponad 800 tys. wróciło do “dziurawej” kasy miasta.

Oczkiem w głowie miejskich włodarzy jest również chełmski Park Wodny, który, jak twierdzą autorzy, będzie pomnikiem “próżnej” władzy. Dosyć jednak kosztownym, bo chełmianie zapłacą za niego ponad 45 000 000 złotych.

Podatki w górę. Wpływy maleją. Dług miasta rośnie. Chełmian coraz mniej…

Z analizy przeprowadzonej przez “Nasz Chełm” wynika, że długoterminowe zadłużenie Chełma wzrosło w 2015 roku o kolejne 3 miliony złotych. W ten rok weszliśmy z “kredytowym bagażem” o wartości 127,5 mln złotych.  – Mimo to władza zdaje się mówić, że “nic się nie stało”. Mogą spać spokojnie, bowiem większość tego długu spłacać będzie trzeba po 2018 roku, a więc po kolejnych wyborach i być może, kto inny będzie musiał się tym martwić.

Autorzy stanowiska zauważają także, że mimo podniesienia kilku podatków w ubiegłym roku, wpływy z ich tytułu nie wzrosły. I rzeczywiście, w budżecie za ubiegły rok zapisano przychody z podatku od środków transportowych na poziomie 2,4 miliona złotych. Tymczasem, mimo podwyżki, do kasy miasta wpłynęło jednie 1,4 mln złotych. O ponad milion złotych poniżej planu. Podobnie kształtują się wpływy z podatku od nieruchomości. Tam różnica pomiędzy planem, a rzeczywistymi wpływami to aż 11 milionów złotych.

– Takie wyniki mogą świadczyć o fatalnej jakości planowania lub – co bardziej prawdopodobnie – zawyżaniu planowanych dochodów w sposób pozwalający na zbilansowanie budżetu – twierdzi Stowarzyszenie “Nasz Chełm”.

Zaznaczają także, że chełmian po prostu ubywa. To prawda. W opublikowanym niedawno raporcie GUS, systematycznie spada liczba mieszkańców naszego miasta. Tymczasem zarówno Zamość, jak i Lublin notują dodatni przyrost naturalny. – Młodzi z Chełma rezygnują, ponieważ brak tutaj perspektyw. Brak wizji rozwoju miasta, która zachęciłaby do związania się z nim na stałe – komentują przedstawiciele “Naszego Chełma”.

O odniesienie się do stanowiska Stowarzyszenia “Nasz Chełm” już niebawem poprosimy władze miasta.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Temat ciekawy i dyskusja zapowiadała się ciekawa,ale padła – dlaczego?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czy Nasz Chełm pokaże swoje finanse ?

  No votes yet.
  Please wait...
  • ha,ha anonimie-nawet przy przedstawianiu mieszkańcom pod dyskusję,kilkakrotnie nie umieścili projektu na stronie.

   No cóż-ekipa niedaczników

   No votes yet.
   Please wait...
 • Kto to są przedstawiciele naszego Chełma ta pani co nikt na nią nie zagłosował nawet w radzie osiedla? Żałosne są te komentarze. Potraficie tylko pluć.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Zenek skomentuj: wydatki na inwestycje w oświatę w 2015 to tylko 10 tys. zł na zakup zmywarki. A gdzie budynki, sprzęt. Budzet to 260 mln zł.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Znowu anonim=dziecko z piaskownicy.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Panie Andrzeju, mądrość nie polega tylko na kontestowaniu ale też na wskazywaniu właściwych kierunków.
    Odwaga nie polega na wycieraniu swoim nazwiskiem po tych czy innych forach ale także na skromności.
    Fora to nie jest zebranie partyjne w którym chodzi o to żeby mnie wszyscy zobaczyli. Fora to wymiana opinii w której chodzi o to żeby mnie wszyscy usłyszeli 🙂

    No votes yet.
    Please wait...
   • Marianie,ja zawsze występuję pod swoim imieniem i nazwiskiem,a Ty?Czego się boisz?

    No votes yet.
    Please wait...
 • Świetnie! Już niedługo wymelduję się z tej dziury i niech Fiszowa sama spłaca swoje długi 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
  • Anonim=tchórz-spadaj

   No votes yet.
   Please wait...
   • To samo bym powiedział prosto w oczy naszej pani prezydent:) Niestety to by na niej wrażenia nie zrobiło, bo nie obchodzi ją los Chełma. Bardziej by ją ruszyło ryzyko poniesienia konsekwencji prawnych z powodu rażącej niegospodarności, a kto wie czy nie stoją za tym jakieś grubsze machlojki, co na szczeblu samorządowym nie należy do rzadkości…

    No votes yet.
    Please wait...
   • Prosto w oczy mów tu anonimie.Ja tej pożal się Boże prezydentce mówiłem osobiście i g….

    No votes yet.
    Please wait...
 • No to dalej niech wyplacają 500+,dalej niech armia bab w urzędach będzie przesiadywała itp, to napewno dług się zmniejszy

  No votes yet.
  Please wait...
  • Adi,z anonimkami nie dyskutuję

   No votes yet.
   Please wait...
  • A jak 500+ nie wyplacali to co w Chełmie robiono wcześniej?G…o.Zazdrosny o 500+ jesteś to że zrób dziecko chyba że wiaterek w jajkach nosisz.

   No votes yet.
   Please wait...
 • A co Nasz Chełm proponuje konkretnego-nic.Choć w krytyce obecnej ekipy sld-owskich nieudaczników ma rację.Zresztą każdy krytykant “Tych cymbałów” ma rację.Gorszej ekipy nie było,nawet za czasów komuny.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Po pierwsze należy zrezygnować z budowy Parku Wodnego. Kosz obecny to 45 mln zł. A roczne koszty po uruchomieniu to 1,5 mln zł straty.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Niestety zbudowano,a długi przez lata będziemy spłacać – syf.

    No votes yet.
    Please wait...
  • Panie ANDRZEJU kto poza panem i Naszym Chełmem odważy się krytykować panią Fisz? Nawet radni opozycji głosują za.

   No votes yet.
   Please wait...
   • O przepraszam radna Sokół władzy się nie kłania. Czasami Szwed i Grabczuk się sprzeciwią. Ale pozostała opozycja na usługach.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Szanowni anonimi.
    Nie uważam się za jedynego,ale od wielu lat występuję z konkretnymi projektami i jeżeli otrzymuję odpowiedź,to pozorną.A co do “poputczyków” obecnej ekipy nieudaczników-to fakt,nawet wśród opozycji.

    No votes yet.
    Please wait...
  • Trzeba rozwiąza np. PUM a lokatorów przekazać w zarządy wspólnot. Przynajmniej nie trzeba będzie dopłacać milionów z naszych pieniędzy nieudolnemu zarządowi.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Anonimie,nie masz pojęcia o czym piszesz.Wspólnota,to zrzeszenie właścicieli,a nie lokatorów.

    No votes yet.
    Please wait...
   • czy zastanawiał sie pan nad tym co pan pisze rozwiazac PUM ???a wie pan ile tam ludzi pracuje od samego poczatku…nigdy nie było tak źle jak za obecnego prezesa a prezes to prawa ręka pani Fisz to jak ma działac dobrze skoro i budzet miasta jest w opłakanym stanie…dlaczego ludzie maja cierpić bo ktos nie umie rzadzic??????

    No votes yet.
    Please wait...
   • skąd się wzięła władza, która nie umie rządzić? wybrali ja mieszkańcy Chełma więc teraz niech nie narzekają tylko ją zmienia jeżeli jest zła lub zostawią jeżeli taka im odpowiada.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *