REKLAMA
,
Budżet obywatelski. Czas na nasze pomysły
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chcesz coś zmienić na swoim osiedlu? Masz pomysł, by było ciekawiej, ładniej, albo po prostu bardziej funkcjonalnie? Teraz właśnie jest czas, by zgłaszać takie projekty do Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część miejskich pieniędzy. Daje możliwość zgłaszania i promowania własnych pomysłów, a przy tym poczucie, że coś jednak od nas zależy. Ruszył właśnie nabór wszelkich pomysłów do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w przyszłym roku. Mamy na to czas do końca czerwca br.

Budżet przeznaczony do podziału przez mieszkańców w 2019 roku wynosi – podobnie jak w latach poprzednich – 2,5 mln zł. Dziesięć chełmskich osiedli dostanie na realizację swoich projektów po 250 tys. zł.

Od ubiegłego roku do dyspozycji mieszkańców jest specjalna platforma internetowa, dzięki  której zgłaszanie projektów stało się dużo prostsze. Równie łatwe jest też głosowanie na wybrany projekt. Dotychczas konieczność osobistego stawiennictwa w Urzędzie Miasta skutecznie zniechęcała wiele osób do udziału w BO. Na platformie znajdziemy też sporo informacji dotyczących szczegółów, np. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania czy informacje na temat edycji BO w 2018 roku.
Uruchomienie platformy nie oznacza jednak, że zlikwidowana została możliwość osobistego zgłaszania projektów i głosowania. Działania te nadal można wykonać tradycyjną metodą – wypełniając papierowe formularze czy głosując osobiście. Informacji można zasięgać w siedzibie UM przy Lubelskiej 63, telefonicznie pod nr 82 565 20 70 lub pocztą elektroniczną: info@umchelm.pl

Pomysły do realizacji może zgłaszać każdy mieszkaniec Chełma, który ma ukończone 16 lat i mieszka tu na stałe.

Przypomnijmy, że Budżet Obywatelski (partycypacyjny) po raz pierwszy wprowadzono w naszym kraju w 2011 roku w Sopocie. W Chełmie został wdrożony trzy lata później za sprawą Chełmskich Organizacji Pozarządowych i Inicjatywy Obywatelskiej „Nasz Chełm”.

Przez kolejne lata chełmianie mogli mieć satysfakcję z realizacji kilkudziesięciu ich własnych pomysłów. Wśród nich przeważały inwestycje drogowe typu modernizacje chodników, parkingów, nawierzchni ulic, ale także budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego przy ZSO nr 8 czy przebudowa placu zabaw w parku miejskim przy Lubelskiej.

Harmonogram BO 2019 w Chełmie przedstawia się następująco:

– od 4 maja w Urzędzie Miasta ruszył nabór wniosków. Ten etap potrwa do 30 czerwca;
– do 15 sierpnia potrwa ocena merytoryczna złożonych wniosków. Chodzi w niej m.in.  o sprawdzenie czy realizacja danego pomysłu mieści się w kompetencjach samorządu, czy wartość prac nie przekroczy kwoty zaplanowanej na dane osiedle i czy zadanie będzie można wykonać w ciągu 12 miesięcy;
– do 19 września ogłoszona zostanie lista projektów poddanych pod głosowanie mieszkańców;
– od 17 do 22 września odbywać się będzie głosowanie. Jego ostateczne wyniki poznamy dość szybko. Część głosów trafi bezpośrednio na platformę, która je automatycznie podliczy. Do tego urzędnicy „dopiszą” głosy oddane w tradycyjny sposób;
– na 29 września magistrat zapowiada oficjalne ogłoszenie wyników.

Zwycięskie projekty czyli te, które poprze w głosowaniu największa liczba mieszkańców, zostaną wpisane do budżetu Chełma jako zadania do realizacji w roku 2019. Tutaj nasze pomysły i głosy mają realne znaczenie.

Napisz komentarz
 • Od 14 lat jestesmy wspólnotą mieszkaniową gdzie i miasto ma swoj zasob lokali w 1/3 udzialy ma miasto.CZY MY TRZ MOZEMY SIE STARAC O DOFINANSOWANIE W MODERNIZACJI Z Budżetu obywatelskiego?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA