REKLAMA
,
Budżet Obywatelski potrzebuje promocji
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„Nasz Chełm” apeluje do Prezydenta Jakuba Banaszka w sprawie Budżetu Obywatelskiego. Po raz kolejny działacze „NCh” proszą o kampanię promującą to przedsięwzięcie wśród mieszkańców miasta. Upominają się również o transparentność całego procesu wyboru i realizacji Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm” była pomysłodawcą i organizatorem akcji zmierzającej do wprowadzenia w naszym mieście Budżetu Obywatelskiego. Od początku także  czynnie angażuje się w jego realizację. Również w tym roku, w obliczu koniecznych zmian w regulaminie budżetu, kilkakrotnie zabierało w tej sprawie głos. Tym razem w piśmie skierowanym do Prezydenta Banaszka czytamy m.in.:

W pierwotnej wersji regulaminu BO zadbaliśmy także o pełną transparentność procesu realizacji BO. Dzięki temu w Zespole ds. Budżetu Obywatelskiego znalazło się miejsce nie tylko dla pracowników UM, ale także dla osób wskazywanych przez NGO. Liczymy, że Pan Prezydent także z tego rozwiązania skorzysta zarówno w przypadku Zespołu Konsultacyjnego jak i umożliwiając obserwatorom NGO udział w pracach Komisji Wyborczej.

Stowarzyszenie apeluje też o zwiększenie w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego (2021 rok) kwoty przeznaczonej do dyspozycji mieszkańców. Proponuje nie mniej niż 3 mln zł. Przypominamy, że na przyszły rok prezydent przeznaczył tylko 2 mln. zł. W piśmie czytamy:

Rozumiemy finansowe kłopoty z jakimi boryka się samorząd, jednak naszym zdaniem oszczędności należałoby poszukać najpierw np. w źle zarządzanych spółkach komunalnych czy po prostu w miejscach wskazanych w raporcie z zamówionego przez Pana audytu.

Kolejna istotna kwestia podnoszona przez NCh, to promocja Budżetu Obywatelskiego. Zdaniem stowarzyszenia, trzeba jak najszybciej spopularyzować wśród mieszkańców kilka kwestii.

Począwszy od podziału BO na ogólnomiejski i 10 osiedlowych, poprzez kwoty na jakie mogą liczyć poszczególne osiedla, podział na projekty miękkie i twarde aż po uświadomienie osobom poniżej 16 roku życia, że mają prawo uczestnictwa w zgłaszaniu i wyborze projektów.

Treść pisma do Prezydenta znajdziecie tutaj.

***

Wnioski w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 składać można do 23 października. Można zrobić to za pośrednictwem strony internetowej lub w sposób tradycyjny za pośrednictwem Biura Podawczego UM.
Tegoroczna edycja BO jest realizowana w oparciu o nowy regulamin. Wprowadza on sporo zmian (pisaliśmy o nich tutaj), z którymi warto się zapoznać.
Decyzją Prezydenta Miasta tegoroczny BO będzie nieco niższy niż przed rokiem. Mamy do dyspozycji 2 mln zł. Z tego 400 tys. zł przeznaczono na tak zwane projekty ogólnomiejskie. Zwróćcie także uwagę na możliwość ubiegania się o sfinansowanie tzw. projektów miękkich czyli kulturalnych czy społecznych.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To chya pomysłka. Nie zabral 100 tys. zł tylko Budżet Obywatelskie zmniejszył o 500 tys. zł z 2, 5 mln zł na 2 mln zł. Co nie zmienia faktu że w skali budzetu maista nie jest to dużo.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Budżet obywatelski,to tylko plaster na ranę.Po co tyle emocji?Naszym celem powinien być dobry budżet miasta – to jest prawdziwa forsa,a nie ogryzki.

   No votes yet.
   Please wait...
 • To prawda , za mało promocji tego pomysłu , zwłaszcza jak tak bardzo skomplikowano nowy regulamin.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Trzeba naciskać tych z urzędu miasta z ” Kubusiem Puchantekiem na czele” co dorwali się do miodku i o zwyklych ludziach zapominają.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Trzea popierać stowarzyszenia „Nasz Chełm ” w ich straniach.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Zgadzam się w pełni z komentarzem Maxi Kaz. Dodam tylko, że nie tylko Stowarzyszenie ” Nasz Chełm” jest oburzone decyzja o zmniejszeniu budżetu obywatelskiego. Ja jako mieszkanka Chełma i moi znajomi również nie zgadzamy się z tym by obciął Pan budżet. Oszczędności należy szukać gdzie indziej. Zlecił Pan za grube pieniądze audyt , który miał ich poszukać. Oszczędności znaleziono , ale pytam ile z tego wdrożono w życie. Zlecenie audytu , który miał nam pokazać , że jesteśmy w „czarnej dziurze” nic nam nie daje. O tym , że finanse miasta są w beznadziejnej sytuacji mieliśmy pojęcie i dlatego zrobiliśmy wszystko w demokratycznych wyborach, aby wyautowaliśmy Panią Fisz i jej spółkę. Postawiliśmy na kandydata , którego osobiście promował w centrum Chełma nikt inny jak Pan Prezes Kaczyński. Uznaliśmy , że spośród wszystkich kandydatów tylko z Panem obecna władza będzie się liczyć. Uznaliśmy ,że będzie Pan w stanie ściągnąć grubą kasę z W-wy i ratować nasze miasto. Oczekujemy też nie okroi Pan budżetu , a go wręczy zwiększy i wypromuje. Wydatkowanie pieniędzy na budżet obywatelski to promocja miasta. 100 tys zł zabrane z budżetu obywatelskiego nie uratuje finansów miasta, ale to chyba Prezydent wie , tylko nie wiem dlaczego podjął takie działania. Popieram inicjatywę Nasz Chełm, też uważam ,że budżet powinien być większy i bardziej przejrzysty.

  No votes yet.
  Please wait...
  • <izunia:) a jak sie budzet zwieksza ? wiesz? chyba nie bo takie pierdoly opowiadasz- sciagnie gruba kase- a w takim razie ja sie Ciebie zaptam co przez porzednie 20 lat robials dlaczego nie szukalas tej kasy ,dlaczego nie szukalas inwestorow – a teraz sobie zestaw co do tej pory zrobil nowy Prezydent i co zrobila Fiszowa w ciagu pierwszego roku swojego urzedowania w pierwszej kadencji -bo tak nalezy to porownac to po pierwsze a po drugie gdyby Fiszowa dalej zostala przy wladzy to Chelm w jakiej sytuacji by byl? prosty przyklad -finasowanie Chelmianki- przez 12 lat nie slychac bylo by byl Sponsor zewnetrzny by Fiszowa ruszyla sie w "teren" zza biurka by aktywnie szukac- kto to zrobil-ano obecny Prezydent- Izunia i im podobni ogladacie sie tylko na osobe Prezydenta i wieszacie na nim- a moze wiecje waszej aktywnosci praktycznej- zakasac rekawy i do roboty a nie godzini zali i obwinian odpierniczac . Izunia gdzie bylas jak Fiszowa przez 12 lat nie potrafila skutecznie bronic intersu miasta odnosnie Tow. Edukacyjnego- a Miasto w tym roku musialo zaplacic 1 mln 300000 zl. Gdzie bylas Izabelo czy MaxiKAZ

   No votes yet.
   Please wait...
   • Gieniu, zgadzam się z Tobą , że Pani Fisz niewiele zrobiła (skutecznie skrzydła przycinał jej konkurent, chełmianin , swoją drogą inne miasta np. Zamość wiele zyskały za jego władzy) , zapewniam Cię, że nie byłam zwolenniczką Pani Fisz. Może się zdziwisz , ale głosowałam na Prezydenta Banaszka i tego nie żałuję,nie jestem jego oponentką (” nie wieszam się na nim” ,jak to określiłeś), ale jeśli mi się coś nie podoba to mam prawo do wyrażenia swojej opinii, a to , że obciął budżet obywatelski ewidentnie mi się nie podoba. I tak jak pisałam wcześniej te obcięte 100 tyś zł budżetu miasta nie uratuje. Gieniu, nie zarzucaj mi stronniczości, bo naprawdę potrafię docenić też przedsięwzięcia Pana Prezydenta , a moje niezadowolenie ma cel nadrzędny, a jest nim motywacja do zmiany decyzji w sprawie budżetu obywatelskiego. Mam np. pomysł na butelkomat w Chełmie,tak jak zrobiono to w innych miastach. W ramach budżetu obywatelskiego może udałoby się taki zakupić.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Bardzo dobrze że „Nasz Chełm” daje głos w tej ważnej społecznej sprawie o wyszło na to że BO został sierotą! Oczywiście że środki trzeba zwiększać a nie zmiejszać , w skali budzetu miasta , nawet jego zadłużenia a także kasy którą prezydent ( tak przynajmnije mówi i się chwali) przywozi do miasta , to 100 tys. zł nie jest kwotą wielką ale bardzo duzą dla incjatwy społecznej BO. Bo to wstyd żeby Fisz środki zwiększala a Banszek je zmniejszał! A taki niby prospołeczny. Promocja jest jak najbardziej potrzebna , bo trudno się połapać co i jak, ale na Banaszka czy Urząd Miasta bym nie liczył. Sami powinniście się tym zająć. Wymyślcie coś!

  No votes yet.
  Please wait...
  • A ile % to ten śmieszny BO?No to trzeba walczyć o dobry budżet miasta,tam jest prawdziwa forsa.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA