REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Budżet Obywatelski potrzebuje promocji
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

„Nasz Chełm” apeluje do Prezydenta Jakuba Banaszka w sprawie Budżetu Obywatelskiego. Po raz kolejny działacze „NCh” proszą o kampanię promującą to przedsięwzięcie wśród mieszkańców miasta. Upominają się również o transparentność całego procesu wyboru i realizacji Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm” była pomysłodawcą i organizatorem akcji zmierzającej do wprowadzenia w naszym mieście Budżetu Obywatelskiego. Od początku także  czynnie angażuje się w jego realizację. Również w tym roku, w obliczu koniecznych zmian w regulaminie budżetu, kilkakrotnie zabierało w tej sprawie głos. Tym razem w piśmie skierowanym do Prezydenta Banaszka czytamy m.in.:

W pierwotnej wersji regulaminu BO zadbaliśmy także o pełną transparentność procesu realizacji BO. Dzięki temu w Zespole ds. Budżetu Obywatelskiego znalazło się miejsce nie tylko dla pracowników UM, ale także dla osób wskazywanych przez NGO. Liczymy, że Pan Prezydent także z tego rozwiązania skorzysta zarówno w przypadku Zespołu Konsultacyjnego jak i umożliwiając obserwatorom NGO udział w pracach Komisji Wyborczej.

Stowarzyszenie apeluje też o zwiększenie w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego (2021 rok) kwoty przeznaczonej do dyspozycji mieszkańców. Proponuje nie mniej niż 3 mln zł. Przypominamy, że na przyszły rok prezydent przeznaczył tylko 2 mln. zł. W piśmie czytamy:

Rozumiemy finansowe kłopoty z jakimi boryka się samorząd, jednak naszym zdaniem oszczędności należałoby poszukać najpierw np. w źle zarządzanych spółkach komunalnych czy po prostu w miejscach wskazanych w raporcie z zamówionego przez Pana audytu.

Kolejna istotna kwestia podnoszona przez NCh, to promocja Budżetu Obywatelskiego. Zdaniem stowarzyszenia, trzeba jak najszybciej spopularyzować wśród mieszkańców kilka kwestii.

Począwszy od podziału BO na ogólnomiejski i 10 osiedlowych, poprzez kwoty na jakie mogą liczyć poszczególne osiedla, podział na projekty miękkie i twarde aż po uświadomienie osobom poniżej 16 roku życia, że mają prawo uczestnictwa w zgłaszaniu i wyborze projektów.

Treść pisma do Prezydenta znajdziecie tutaj.

***

Wnioski w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 składać można do 23 października. Można zrobić to za pośrednictwem strony internetowej lub w sposób tradycyjny za pośrednictwem Biura Podawczego UM.
Tegoroczna edycja BO jest realizowana w oparciu o nowy regulamin. Wprowadza on sporo zmian (pisaliśmy o nich tutaj), z którymi warto się zapoznać.
Decyzją Prezydenta Miasta tegoroczny BO będzie nieco niższy niż przed rokiem. Mamy do dyspozycji 2 mln zł. Z tego 400 tys. zł przeznaczono na tak zwane projekty ogólnomiejskie. Zwróćcie także uwagę na możliwość ubiegania się o sfinansowanie tzw. projektów miękkich czyli kulturalnych czy społecznych.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To chya pomysłka. Nie zabral 100 tys. zł tylko Budżet Obywatelskie zmniejszył o 500 tys. zł z 2, 5 mln zł na 2 mln zł. Co nie zmienia faktu że w skali budzetu maista nie jest to dużo.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Budżet obywatelski,to tylko plaster na ranę.Po co tyle emocji?Naszym celem powinien być dobry budżet miasta – to jest prawdziwa forsa,a nie ogryzki.

   No votes yet.
   Please wait...
 • To prawda , za mało promocji tego pomysłu , zwłaszcza jak tak bardzo skomplikowano nowy regulamin.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Trzeba naciskać tych z urzędu miasta z ” Kubusiem Puchantekiem na czele” co dorwali się do miodku i o zwyklych ludziach zapominają.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Trzea popierać stowarzyszenia „Nasz Chełm ” w ich straniach.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Zgadzam się w pełni z komentarzem Maxi Kaz. Dodam tylko, że nie tylko Stowarzyszenie ” Nasz Chełm” jest oburzone decyzja o zmniejszeniu budżetu obywatelskiego. Ja jako mieszkanka Chełma i moi znajomi również nie zgadzamy się z tym by obciął Pan budżet. Oszczędności należy szukać gdzie indziej. Zlecił Pan za grube pieniądze audyt , który miał ich poszukać. Oszczędności znaleziono , ale pytam ile z tego wdrożono w życie. Zlecenie audytu , który miał nam pokazać , że jesteśmy w „czarnej dziurze” nic nam nie daje. O tym , że finanse miasta są w beznadziejnej sytuacji mieliśmy pojęcie i dlatego zrobiliśmy wszystko w demokratycznych wyborach, aby wyautowaliśmy Panią Fisz i jej spółkę. Postawiliśmy na kandydata , którego osobiście promował w centrum Chełma nikt inny jak Pan Prezes Kaczyński. Uznaliśmy , że spośród wszystkich kandydatów tylko z Panem obecna władza będzie się liczyć. Uznaliśmy ,że będzie Pan w stanie ściągnąć grubą kasę z W-wy i ratować nasze miasto. Oczekujemy też nie okroi Pan budżetu , a go wręczy zwiększy i wypromuje. Wydatkowanie pieniędzy na budżet obywatelski to promocja miasta. 100 tys zł zabrane z budżetu obywatelskiego nie uratuje finansów miasta, ale to chyba Prezydent wie , tylko nie wiem dlaczego podjął takie działania. Popieram inicjatywę Nasz Chełm, też uważam ,że budżet powinien być większy i bardziej przejrzysty.

  No votes yet.
  Please wait...
  • <izunia:) a jak sie budzet zwieksza ? wiesz? chyba nie bo takie pierdoly opowiadasz- sciagnie gruba kase- a w takim razie ja sie Ciebie zaptam co przez porzednie 20 lat robials dlaczego nie szukalas tej kasy ,dlaczego nie szukalas inwestorow – a teraz sobie zestaw co do tej pory zrobil nowy Prezydent i co zrobila Fiszowa w ciagu pierwszego roku swojego urzedowania w pierwszej kadencji -bo tak nalezy to porownac to po pierwsze a po drugie gdyby Fiszowa dalej zostala przy wladzy to Chelm w jakiej sytuacji by byl? prosty przyklad -finasowanie Chelmianki- przez 12 lat nie slychac bylo by byl Sponsor zewnetrzny by Fiszowa ruszyla sie w "teren" zza biurka by aktywnie szukac- kto to zrobil-ano obecny Prezydent- Izunia i im podobni ogladacie sie tylko na osobe Prezydenta i wieszacie na nim- a moze wiecje waszej aktywnosci praktycznej- zakasac rekawy i do roboty a nie godzini zali i obwinian odpierniczac . Izunia gdzie bylas jak Fiszowa przez 12 lat nie potrafila skutecznie bronic intersu miasta odnosnie Tow. Edukacyjnego- a Miasto w tym roku musialo zaplacic 1 mln 300000 zl. Gdzie bylas Izabelo czy MaxiKAZ

   No votes yet.
   Please wait...
   • Gieniu, zgadzam się z Tobą , że Pani Fisz niewiele zrobiła (skutecznie skrzydła przycinał jej konkurent, chełmianin , swoją drogą inne miasta np. Zamość wiele zyskały za jego władzy) , zapewniam Cię, że nie byłam zwolenniczką Pani Fisz. Może się zdziwisz , ale głosowałam na Prezydenta Banaszka i tego nie żałuję,nie jestem jego oponentką (” nie wieszam się na nim” ,jak to określiłeś), ale jeśli mi się coś nie podoba to mam prawo do wyrażenia swojej opinii, a to , że obciął budżet obywatelski ewidentnie mi się nie podoba. I tak jak pisałam wcześniej te obcięte 100 tyś zł budżetu miasta nie uratuje. Gieniu, nie zarzucaj mi stronniczości, bo naprawdę potrafię docenić też przedsięwzięcia Pana Prezydenta , a moje niezadowolenie ma cel nadrzędny, a jest nim motywacja do zmiany decyzji w sprawie budżetu obywatelskiego. Mam np. pomysł na butelkomat w Chełmie,tak jak zrobiono to w innych miastach. W ramach budżetu obywatelskiego może udałoby się taki zakupić.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Bardzo dobrze że „Nasz Chełm” daje głos w tej ważnej społecznej sprawie o wyszło na to że BO został sierotą! Oczywiście że środki trzeba zwiększać a nie zmiejszać , w skali budzetu miasta , nawet jego zadłużenia a także kasy którą prezydent ( tak przynajmnije mówi i się chwali) przywozi do miasta , to 100 tys. zł nie jest kwotą wielką ale bardzo duzą dla incjatwy społecznej BO. Bo to wstyd żeby Fisz środki zwiększala a Banszek je zmniejszał! A taki niby prospołeczny. Promocja jest jak najbardziej potrzebna , bo trudno się połapać co i jak, ale na Banaszka czy Urząd Miasta bym nie liczył. Sami powinniście się tym zająć. Wymyślcie coś!

  No votes yet.
  Please wait...
  • A ile % to ten śmieszny BO?No to trzeba walczyć o dobry budżet miasta,tam jest prawdziwa forsa.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama