REKLAMA
,
Budżet Obywatelski. Zagłosujemy na 83 pomysłów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Specjalny zespół do spraw chełmskiego Budżetu Obywatelskiego ocenił już wszystkie złożone przez mieszkańców zgłoszenia.  Pozytywną ocenę merytoryczną otrzymały 83 zadania.

Analiza 134 zgłoszeń propozycji zadań do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego trwała kilka tygodni. Opiniował je złożony z kilkunastu osób, powołany przez Prezydent Chełma, zespół, w którego skład wchodzą przedstawiciele urzędu, podległych mu jednostek oraz organizacji pozarządowych.

Reklama

To skomplikowana i wymagająca praca. Członkowie zespołu muszą dokładnie przeanalizować każdy wniosek, ocenić jego zgodność z przepisami prawa np. budowlanego, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, sprawdzić stan własności gruntów, a przede wszystkim dokonać oszacowania kosztów realizacji – mówi Krystyna Majówka członek zespołu.

To właśnie szacowanie kosztów, jak zapewniają urzędnicy, jest najbardziej czasochłonne i problematyczne. Na większość zgłaszanych przez mieszkańców inwestycji nie ma bowiem gotowych dokumentacji technicznych, których częścią byłby kosztorys. Stąd wycena odbywa się w oparciu o szacunkowe wartości, a ostatecznym weryfikatorem jest i tak wynik przetargu. Niemniej jednak zespół zakończył już analizę wszystkich wniosków. Wiadomo już ile z nich znajdzie się na listach do głosowania.

Pozytywną ocenę merytoryczną otrzymały 83 zadania. Odrzucone zostało zaś 51 zgłoszeń – wyjaśnia Majówka – Przyczyny negatywnej oceny były bardzo różne, od przekroczenia wartości dostępnych środków finansowych, poprzez chociażby brak dołączonej zgody właścicieli terenu, niezgodność z planem zagospodarowania przestrzennego, brak możliwości technicznych, a kończąc na zadaniach, które są już realizowane w ramach tegorocznego budżetu, bądź takich, które w ogóle nie są inwestycjami.

Obecnie trwa wprowadzanie adnotacji do elektronicznego systemu Budżetu Obywatelskiego, jaki w tym roku wprowadziło miasto. Każda z osób, która złożyła wniosek elektronicznie, albo dokonała tego „papierowo” ale podała swój kontakt e-mailowy, otrzyma w najbliższych dniach informacje o tym jak ocenione zostało jej zgłoszenie. Jeśli zostało ono odrzucone, w informacji wyjaśnione zostaną tego przyczyny. Kompletna lista zadań wraz z oceną pojawi się również niebawem na internetowej platformie chełmskiego Budżetu Obywatelskiego .

Te, które ocenę merytoryczną przeszły pozytywnie, znajdą się natomiast na listach do głosowania.

Wyboru zadań, które zostaną wpisane do budżetu miasta i zrealizowane w przyszłym roku, dokonamy w dniach od 2 do 7 października.

Głosować będziemy albo elektronicznie — podając jako weryfikację swój numer PESEL, albo tak jak do tej pory, zaznaczając wybrane przez nas zadania na papierowych kartach dostępnych w Urzędzie Miasta. Wyniki powinny być znane niezwłocznie po zakończeniu głosowania.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA