REKLAMA
,
Centrum dialogu na Górze Chełmskiej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Centrum Dialogu Kultur to nowy pomysł na wykorzystanie potencjału Góry Chełmskiej. Projekt ma kosztować około 13 mln zł. Miasto Chełm zabiega o jego dofinansowanie.

Reklama

Miasto Chełm aplikowało do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o 85-procentowe dofinansowanie projektu budowy Centrum Dialogu Kultur na Górze Chełmskiej. Pomysł wart jest prawie 13 milionów zł.

Celem projektu jest „poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym Chełma i bardziej efektywne wykorzystanie potencjału Góry Chełmskiej, poprzez podkreślenie historycznej roli tego miejsca i konotacji z wieloma kulturami”. W ramach projektu zaplanowano także restaurację budynków dawnego Pałacu Biskupów Unickich.
W tym celu bezprecedensową współpracę nawiązały samorząd i parafia mariacka. Za aprobatą archidiecezji lubelskiej, parafia przekazała miastu w 15-letnią dzierżawę budynek pałacu wraz z ogrodami.

Planowane Centrum Dialogu Kultur ma pokazywać bogate, wielokulturowe dziedzictwo miasta poprzez cały szereg działań tradycyjnych (wystawy, odczyty), ale także tych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, m.in.: piramidy holograficznej,  wydruków 3D, tablic interaktywnych i multimedialnych, systemu audio przewodnika.

W odrestaurowanym obiekcie zaplanowano realizację wielu projektów tematycznych, np. zajęcia teatralne, warsztaty ze storytellingu „Opowiadacze historii”, koncerty adresowane do różnych grup wiekowych, z udziałem artystów polskich, ukraińskich i żydowskich.

Obiekt będzie uwzględniał potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Projekt ma być wdrażany w partnerstwie z norweską instytucją kulturalną.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Przyszłość dworca budzi emocje
Przyszłość dworca budzi emocje
Miliony na Plac Łuczkowskiego
Miliony na Plac Łuczkowskiego
Na Jagielońskiej kładą asfalt
Na Jagiellońskiej kładą asfalt
Ostatnie pożegnanie Mikusa
Ostatnie pożegnanie Mikusa
REKLAMA