REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej powstanie w Chełmie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Papierowe dokumenty dotyczące naszego zdrowia zostaną przetworzone na pliki cyfrowe. Zajmie się tym Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej. Powstanie w Chełmie w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Reklama
Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz wiceprezydent Chełma Janusz Cieszyński podpisali 21 maja list intencyjny ws. utworzenia w Chełmie Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej. Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
 
Dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej funkcjonuje już w wielu miejscach, a w wielu niebawem zacznie funkcjonować. Wiceprezydent Chełma przypomina jednak, że cały czas mamy do czynienia również z gigantycznymi zasobami wytworzonej już papierowej dokumentacji. Stanowi ona historię każdego pacjenta polskiego systemu ochrony zdrowia.
 
Mamy typy dokumentacji, która musi być przechowywana niekiedy przez kilkadziesiąt lat. Ta dokumentacja jest oczywiście prowadzona w formie papierowej. W obecnej sytuacji resort zdrowia miał do wyboru dwie ścieżki: poczekać na to aż po wdrożeniu od 1 lipca obowiązku prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej rozpocznie się budowa „banku” dokumentów pacjentów, albo zdecydować się na to, by rozszerzyć cały proces również o to, co działo się w przeszłości – powiedział Janusz Cieszyński.
 
Centrum będzie digitalizować czyli zamieniać na pliki cyfrowe wytworzoną w formie papierowej dokumentację medyczną. Dzięki temu dokumenty, które powstały w tradycyjnej formie po przetworzeniu na formę cyfrową, staną się częścią historii zdrowia polskich pacjentów. To działanie istotne nie tylko z punktu widzenia całego systemu zdrowia, ale również z perspektywy Chełma. Centrum wpisuje się m.in. w koncepcję powstającego w ramach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej kompleksu medycznego.
 
Pomysł digitalizacji dokumentacji medycznej, jej indeksowania w systemach informatycznych, oznacza z punktu widzenia pacjenta, że będzie on mógł mieć bardzo łatwy dostęp do całej swojej dokumentacji, a nie tylko tej wytworzonej po wprowadzeniu obowiązującego standardu. To krok stumilowy. Cieszę się, że Chełm odegra tak istotną rolę w procesie cyfryzacji polskiego systemu zdrowia – podkreślił minister Adam Niedzielski.
 
Podpisany list intencyjny oznacza, że strony zawiązały oficjalną współpracę w celu utworzenie w Chełmie ośrodka digitalizacji dokumentacji medycznej.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Gdzie można złożyć CV?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Forsa zamiast do Warszawy trafi do Chełma.Podstawy mój komentarz – to mnie bardzo cieszy.Oby były fakty,a nie tylko list intencyjny.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama