REKLAMA
,
Ceramiczna. Dom, którego być nie powinno
Ceramiczna. Dom, którego być nie powinno
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nie wszystkim przypadł do gustu remont ul. Ceramicznej. Nasz Czytelnik skarży się na jego efekty.

Reklama

Zdaniem naszego Czytelnika sposób wykonania remontu pozbawił go dostępu do nowo wybudowanego domu. Na zdjęciu wyraźnie widać, że do działki, na której stoi dom, nie ma żadnego wjazdu.

O wyjaśnienie przyczyn takiego stanu rzeczy poprosiliśmy Urząd Miast Chełm. Odpowiedź przyszła po 6 dniach. Cytujemy ją w całości:

Departament Inwestycji i Rozwoju informuje, że w ramach przebudowy ulicy odtwarzane są tylko elementy już istniejące. Nowe zjazdy wykonuje się przy budowie nowej drogi. Oznacza to, że nową nawierzchnię na ul. Ceramicznej wykonano na zjazdach istniejących, ponieważ prowadzone prace miały charakter przebudowy (na taki cel Miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych). W takiej sytuacji nowy zjazd powinien wykonać właściciel posesji, po uprzednim uzyskaniu u zarządcy drogi decyzji na jego lokalizację.

Lakonicznie i bardzo urzędowo. Chociaż Ustawa o drogach publicznych w art. 25 ust. 2 stwierdza:

W przypadku budowy lub przebudowy drogi budowa lub przebudowa zjazdów dotychczas istniejących należy do zarządcy drogi.

Otrzymaliśmy z UM e-mail uzupełniający. Tym razem jego autor – Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta zwrócił dodatkowo uwagę na to, że trzeba

… również podkreślić, że właściciel posesji nie zgłosił się do UM Chełm zarówno przed rozpoczęciem przebudowy, jak i w jej trakcie. Nie wskazał również lokalizacji planowanego zjazdu.

Faktycznie zgodnie przepisami każda nieruchomość, na której planowana jest inwestycja,

(…) powinna mieć dostęp do drogi publicznej. Budowa dostępu pomiędzy drogą publiczną i prywatną działką stanowi inwestycję budowlaną, która wiąże się z koniecznością spełnienia przed rozpoczęciem budowy określonych formalności. – czytamy w profesjonalnym serwisie „Drogi gminne i powiatowe„.

Fatum

Gdyby więc właściciel w odpowiednim czasie uzyskał zezwolenie opisane w ustawie o  drogach, w ramach remontu Ceramicznej wykonawca musiałby zjazd wybudować. Właściciel o tym jednak nie wiedział i formalności nie dopełnił. Urząd ma formalnie rację. Właściciel działki i domu trochę rzecz zaniedbał. Czy jednak zwalnia to urząd i wykonawcę ze zdrowego rozsądku? Przecież ten dom mimo wszystko już tam stoi. Wybudowano go legalnie, a kontakt z właścicielem nie powinien być szczególnie trudny. Teraz właściciel domu będzie się zmagał z urzędem o wydanie zezwoleń na lokalizację i wykonanie zjazdu na działkę. Jeśli je uzyska, trzeba będzie nieco zdemolować pięknie wyremontowany chodnik, krawężniki itd. Odrobina dobrej woli w stosunku do – bądź co bądź mieszkańca Chełma – zapewne wszystkim ułatwiłaby życie.

Nad wybudowanym na działce bez dojazdu domu wisi jednak jakieś fatum.

Ceramiczna. Dom, którego być nie powinno

Budowę przerwałem – przyznaje właściciel. – W styczniu tego roku na zebraniu z udziałem ludzi z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dowiedziałem się, że w związku z budową obwodnicy, przez moją działkę będzie przebiegać lokalna droga. Z mojej wiedzy wynika, że plany zostały zatwierdzone jeszcze w 2016 roku, a pozwolenie na budowę otrzymałem w roku 2019. Nie wiem więc, czy warto nadal wydawać na to pieniądze.

6 sierpnia poprosiliśmy Urząd Miasta o wyjaśnienie także tej kwestii. Na odpowiedź czekaliśmy do piątku 21 sierpnia. Oto co z niej wynika:

Na wskazanym terenie, w ramach planowanej budowy drogi S12 – obwodnica Chełma, projektowana jest zmiana przebiegu ul. Ceramicznej – potwierdza magistrat.
Z informacji wynika również, że w 2016 roku plany drogi S12 – obwodnica Chełma nie były zatwierdzone. Co ciekawe – nadal nie są zatwierdzone. Stanie się tak dopiero na mocy decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Tej zaś do dzisiaj nie ma.
W 2015 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał natomiast decyzję środowiskową, która określa planowany przebieg inwestycji i stanowi jeden z elementów niezbędnych do wydania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Jej wydanie nie przesądza o budowie.
Nasz Czytelnik otrzymał pozwolenie na budowę w maju 2019 roku, więc zdaniem urzędników
… nie było podstaw prawnych, aby takiego pozwolenia nie otrzymał – pisze D. Zieliński. – Nadmienić należy, że tzw. specustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych dopuszcza realizację inwestycji drogowych niezależnie od ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
Zgodnie z Prawem budowlanym to właśnie miejscowy plan jest dla urzędnika podstawą do rozstrzygnięcia, czy może wydać pozwolenie na budowę. W opinii UM problem, który dotknął Czytelnika, nie jest wcale wyjątkowy. Zdarza się to dosyć często przy budowie nowych dróg.
W tej beczce dziegciu, urząd znajduje jednak i odrobinę miodu:
Ustawodawca jednak przewiduje wypłatę odszkodowań za nieruchomości w takich sytuacjach, a jak pokazuje praktyka odszkodowania te są wypłacane w krótkim czasie i zaspokajają oczekiwania dotychczasowych właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości.

Kłopot w tym, że człowiek zaangażował już znaczne środki i emocje w budowę własnego domu. Tymczasem nie wiadomo, czy i kiedy wydana zostanie decyzja, a przecież to na jej podstawie rozpocznie się nie tylko budowa, ale także procedura odszkodowawcza.

Napisz komentarz
 • A może właściciel wiedział o obwodnicy i zaczął budowę celem podniesienia jej wartości co przyczyni się do uzyskania większego odszkodowania? Tak było np. w Dorohusku gdzie gośc dostał 1 mln. za pseudo hotel.

  • za brak zainteresowania sie placi, w gestii inwestora jest zaznajomienie sie z przepisami, tym bardziej ,iz ktos na tej dzialace wyznaczal budynek i wjazd-chyba ze wlasciciel myslal ze ma wjazd na calej szerokosci bo tak wygodnie. a gdzie byl wlasciciel jak byly wyrysy budynku robione? spal ? a gdzie geodeci- a plan dzialki i domu to bez wjazdu?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA