REKLAMA
,
Chełm będzie miał swoje Centrum Nauki
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

To będzie pierwsza taka instytucja w Polsce Wschodniej. 30 kwietnia List intencyjny w sprawie utworzenia w Chełmie Centrum Nauki podpisali minister edukacji i prezydent miasta.

Reklama

Inspiracją dla nowej instytucji w Chełmie było Centrum Nauki Kopernik działające z wielkim powodzeniem w stolicy. Jakub Banaszek, prezydent Chełma, zapowiedział tworzenie podobnego miejsca w Chełmie jeszcze podczas swojej kampanii wyborczej. Dziś, wspólnie z Przemysławem Czarnkiem, Ministrem Edukacji i Nauki, podpisał w tej sprawie List intencyjny.

Chełmskie Centrum Nauki ma być miejscem do rozwoju nauki oraz inspiracją zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w interaktywnych wystawach i ekspozycjach, samodzielnie przeprowadzać rozmaite doświadczenia czy brać udział w warsztatach oraz pokazach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Jestem pewien, że powstanie Centrum przyczyni się do podniesienia rangi naszego miasta. Placówkę odwiedzać będą nie tylko mieszkańcy Chełma, ale również całego regionu. Założeniem jest, by – wraz z rozwojem Centrum – instytucja stawała się coraz jaśniejszym punktem na naukowej mapie Polski i przyciągała jeszcze większe rzesze odwiedzających z całego kraju, natomiast docelowo stała się miejscem, z którym – tak jak np. z Podziemiami Kredowymi – kojarzony będzie Chełm – mówił prezydent Banaszek.

A zatem, kiedy powstanie Centrum?

Podpisując List intencyjny, Miasto Chełm zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji technicznej planowanej inwestycji. Prace w tym zakresie powinny zakończyć się w 2022 roku.

Kolejnym krokiem będzie pozyskanie dotacji finansowej i sama budowa. Prezydent zakłada, że symbolicznie wbicie łopaty nastąpi w 2023 roku. Ocenia się, że Centrum Nauki w Chełmie pochłonie około 150 mln zł.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Ile Chełm będzie kosztować,bo architekci chcą kilka % za projekt,a więc przy inwestycji za 150,to oznacza kilka milionów kosztów dla miasta.Jest list intencyjny,ale nie ma gwarancji forsy,a więc Chełm wyda na projekt,a potem forsy nie będzie,bo może będą przyspieszone wybory.No i co?Obudzimy się z ręką w nocniku.

  No votes yet.
  Please wait...
  • No a koszty utrzymania – ile ministerstwo,a ile Chełm?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Lewyczerwony, na 100% to wina Tuska.
  Już mi sam słownik podpowiada z kontekstu, hehe

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ci dwaj działacze partyjni podpisywali już listyw sprawie przejęcia Gmach przez Miasto Chełm . I co ? DUPA!!!

  No votes yet.
  Please wait...
  • gdyby Czarnek byl nadal Wojewoda zapewne doszlo by do finalizacji, nowe wybory nowe rozdanie i chyba inne plany wladzy wojewodzkiej – moze o powody warto zapytac p.Szweda

   No votes yet.
   Please wait...
   • Co ma pijak Szwed do do UW , jak jest w Marszałkowskim.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Ha,ha

    No votes yet.
    Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA