REKLAMA
,
Chełm będzie miał wreszcie rower miejski
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Program Rower Miejski w Chełmie zrealizuje firma NEXTBIKE z Warszawy – ogłosił chełmski ratusz. Wygląda na to, że projekt, który wlecze się od 2017 roku, wreszcie doczeka się finału.

Reklama
Warto wiedzieć, że wyłoniliśmy wykonawców, którzy zrealizują nasze miejskie inwestycje – czytamy na stronie Miasto Chełm. – Za realizację programu Rower Miejski w Chełmie odpowiadać będzie firma NEXTBIKE z Warszawy.
Tak więc kilka dni temu udało się miastu wyłonić wykonawcę projektu Chełmski Rower Miejski. Prawdopodobnie w czerwcu tego roku będziemy mogli już mknąć ulicami naszego miasta nowymi rowerami miejskimi.
 

Trochę to potrwało…

 

Przypomnijmy, projekt systemu Chełmski Rower Miejski powstał jeszcze za rządów Agaty Fisz. To element szerszego programu „Budowa niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Najbliżej jego finału było chyba jesienią 2018 roku, kiedy to UM Chełm ogłosił przetarg na wyłonienie dostawcy miejskich jednośladów. Nasz portal donosił wtedy:

(..) przy sprzyjających okolicznościach – rowery miejskie pojawią się w Chełmie około maja 2019 roku

Niestety, w grudniu 2018 roku przetarg został unieważniony. Jak informował wówczas prezydent Jakub Banaszek, okazało się, że rowery nowszej generacji są tańsze od tych starszych. Władze miasta postanowiły więc konkurs powtórzyć. Pisaliśmy na ten temat m.in. tutaj.

Pandemia koronawirua też nie przysłużyła się projektowi. Choć jak mówią statystyki, w miastach np. na Śląsku, mimo wyjątkowo niesprzyjających warunków związanych z obostrzeniami,  liczba użytkowników rowerów miejskich wzrosła o ponad 21 proc. względem roku 2019 (szczegóły znajdziesz tutaj).

Tymczasem chełmski magistrat ponownie ogłosił przetarg na rowery miejskie. Cóż, kiedy kolejne próby wyłonienia wykonawcy kończyły się niepowodzeniem. Postępowania trzeba było unieważniać, bo zainteresowane firmy zgłaszały uwagi co do procedury przetargowej.
Wreszcie jednak zakończył się ten etap projektu. A przetarg na budowę systemu roweru miejskiego w Chełmie wygrała firma NEXTBIKE. To doświadczony operator wypożyczalni rowerów miejskich, który działa już m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Kołobrzegu, Płocku i innych miastach Polski.

Zamówienie obejmuje 180 rowerów

Będą więc jednoślady typu klasycznego, cargo, ale także tandemy. Do tego stojaki, systemem wypożyczania rowerów, strona internetowa oraz aplikacja mobilna.

Powstanie 17 stacji rowerowych; 14 z nich stanie w granicach administracyjnych Chełma, dwie na terenie Gminy Chełm, a jedna na terenie Gminy Kamień. Poniżej podajemy dokładne lokalizacje stacji.

Szczegółowe zasady korzystania z systemu zostaną spisane w regulaminie. Miasto zastrzegło jednak, że opłata aktywacyjna nie może być wyższa niż 15 zł, a stawka za każde rozpoczęte 30 minut jazdy nie może przekroczyć 1,5 zł. Natomiast opłata za cały dzień korzystania ma wynieść maksymalnie 15 zł. Będą też abonamenty.

Planowane lokalizacje stacji:

– ul. Lubelska (Przy McDonald’s)
– ul. Lubelska (Chełmski Park Wodny)
– Al. Armii Krajowej (Park Miejski)
– Al. Armii Krajowej (Busy)
– ul. Wirskiego (łącznik z ul. Lwowską)
– Al. 3-go Maja
– ul. Wojsławicka
– ul. Hrubieszowska
– ul. Wołyńska
– Plac Dworcowy
– ul. 1 Pułku Szwoleżerów
– Plac Tysiąclecia Państwa Polskiego
– Plac Gdański
– ul. Lwowska
– Zalew Żółtańce (Gmina Chełm)
– Gmina Chełm (obręb Janów)
– ul. Diamentowa (Gmina Kamień)

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Nie oddamy gminy nie mamy roweru panie Andrzeju proste

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • A Okszów i Pokrowka

  No votes yet.
  Please wait...
 • A Okszów i Pokrowca?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA