REKLAMA
,
Podpisy zebrane. Będzie rondo im. B. Mikusa?
Chełm był dla niego najważniejszy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zaledwie cztery dni potrzebne było do zebrania ponad 150 podpisów pod projektem nadania imienia Bogusława Mikusa nowemu rondu w Chełmie. I wszystko to w czasie pandemii.

Dokładnie tydzień temu Stowarzyszenie Nasz Chełm ogłosiło powołanie Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej „Rondo Mikusa”. Zaś od poniedziałku (7 grudnia) jego członkowie rozpoczęli zbieranie podpisów mieszkańców miasta.  W czasie ograniczeń i dość powszechnych obaw przed kontaktem z obcymi ludźmi nie jest to proste.

Reklama

Nie ma mowy o tradycyjnych metodach zbierania podpisów – mówi Joanna Bielecka, prezes „naszego Chełma”. – Nie chcemy nikogo narażać na przykład wystawiając ludzi zbierających podpisy w centrach handlowych, czy po prostu na ulicy.

Mimo to w czwartek po południu pełnomocnicy Komitetu doliczyli się już ponad 150 podpisów.

Wielka w tym zasługa naszych seniorek – pani Barbary Szubert i pani Teresy Lackowskiej – podkreśla Bielecka.

Potrzeba więc jeszcze co najmniej drugie tyle. I jak się okazuje Komitet ma w zanadrzu różne pomysły, by jak najszybciej te podpisy zdobyć. Zwrócili się na przykład wprost do miejskich radnych.

Stosowną prośbę przekazaliśmy do Biura Rady Miasta. Mamy nadzieję, że przewodniczący Rady zgodzi się na jego rozesłanie do radnych. Jeżeli tak się stanie, wszyscy radni otrzymają na swoje skrzynki e-mail naszą prośbę o podpisanie listy. Oczywiście przekazaliśmy także komplet materiałów dotyczących tej inicjatywy – mówi Bielecka.

Przypomnijmy jeszcze, że celem zbiórki podpisów jest złożenie obywatelskiego projektu uchwały Rady Miasta w sprawie nadania imienia Bogusława Jana Mikusa nowemu rondu u zbiegu ulic Wojsławicka, Mościckiego i al. 3 Maja w Chełmie.

***

Zbliża się rocznica wprowadzenia stanu wojennego. I jest to data, która w życiorysie Mikusa jak i całego pokolenia ówczesnych działaczy związkowych zaznaczyła się czarną plamą. Wielu z nich, w tym Mikus trafiło do ośrodków internowania. W rozmowie z naszym portalem wspominał:

Zatrzymali mnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 w Ostródzie k. Olsztyna. Wracałem z Gdańska z obrad Komisji Krajowej NSZZ „Solidarności”.  W tym samym czasie lub nieco później milicja i SB zgarnęła blisko 90 czonków związku w ówczesnym województwie. Już 14 grudnia, jako internowany, trafiłem do Ośrodka Odosobnienia w Iławie. Potem były kolejne ośrodki w Kielcach-Piaskach, Załężu k. Rzeszowa i Nowym Łupkowie od czerwca 1982. Zwolnili mnie 30 listopada 1982.

Wśród komentarzy naszych Czytelników publikowanych na naszym fanpage przewijają  się i takie, których autorzy przyznają, że zwyczajnie nie wiedzą kim był Bogusław Mikus. To przykre. Z drugiej jednak strony pojawiają się również komentarze takie jak ten:

Walczył i się nie poddał gdy było najciężej. Umiał rozmawiać ze wszystkimi. Choć nie popierał poglądów wszystkich. Chełm był dla niego najważniejszy. Dzięki niemu zastępy ludzi zrobiły kariery. On pozostał wśród nich ale sam, bez nich. 

***

Na stronie internetowej stowarzyszenia: www.naszchelm.eu znajdziecie wzór listy, na której należy złożyć podpis. W miarę możliwości drukujcie je i po podpisaniu (nie numerujcie wierszy!) dostarczcie do siedziby stowarzyszenia: Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm”, al. Żołnierzy I AWP 3, 22- 100 Chełm. Jeśli nie będziecie mogli tego zrobić – dzwońcie na numer 518-355-237, postaramy się odebrać od was te listy. Cała procedura zajmie Wam tylko kilka minut. Bogusław Mikus z pewnością na nie zasłużył.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Zwrócili się na przykład wprost do miejskich radnych.

  ———————————————————————

  Nie wiem kto to wymyślił, ale nie jest to tęga głowa stowarzyszenia Nasz Chełm.
  Wysyłać prośbe do radnych żeby się podpisywali się pod czymś za czym i tak beda zaraz musieli głoswoać , to jakaś głupota! Krótko mówiąc ktoś sobie zrobił jaja z Radnych, czy chce żeby wyszli na idiotów. Kazać się im podpisywać pod czymś gdzie i tak Biuro Rady bedzie musiało przygotować projekt uchwały i poddać pod głosowanie i do tego zaśmiecać im skrzynki! Mówiąc dosadniej, co za idiota to wymyślił? Przecież wystarczy inicjatywa 3 radnych lub w ogóle inicjatywa , małe pisemko do RM . Wydaje mi się że pomysł nie jest kontrowersyjny. Widzę że tu towarzystwo- towarzysze z NCH rodem z głebokiej komuny, przywykli pisać „tony” jakiś dziwnych kwitów z których nic nie wynika i bicia przysłowiowej piany! Inicjatywa zbierania podpisów w czasach pandemii, gdy ruch i kontakty ludzi są ograniczone do minimum. To chyba jest nawet wbrew przepisom. I za to jest sankcja! Czy czasem Mikus z czymś takim nie walczył, z taką głupota też?
  No dajcie spokój . Zamiast marnować czas to zacznijcie robić coś pożytecznego.

  Chyba że chodziło o hejt małolatów w tej sprawie . To to się zgadza. ? ” Mądre ” posuniecie. ha ha ha!

  No votes yet.
  Please wait...
  • Apel skierowany do mieszkańców,a więc i radnych,a więc w czym problem?

   No votes yet.
   Please wait...
   • No nie Panie Sawa. Oni wysłali kiwt do Rady Miasta :
    ” Stosowną prośbę przekazaliśmy do Biura Rady Miasta. Mamy nadzieję, że przewodniczący Rady zgodzi się na jego rozesłanie do radnych. Jeżeli tak się stanie, wszyscy radni otrzymają na swoje skrzynki e-mail naszą prośbę o podpisanie listy. ” Z prośbą żeby ewentalnie radni pomogli im dozbierać brakujące 150 podpisów.

    Tylko po co? Jak wystarczą podpisy 3 radnych żeby efekt był ten sam. 3 radnych może zrobic to samo,zgłosić incjatywe co 300 mieszkańców. I do tego w czasach trudnych bo pandemicznych . A ile osób moze się przy tej okazji zbierania podposów zarazić i narazić na poważe konsekwencje ze śmiercią włącznie. Oni nie myślą wcale.
    A Ty Panie Sawa rozumiesz coś z tego ? Po co to? Tak lewą reką za prawe ucho?

    No votes yet.
    Please wait...
   • arek,i co w tym złego,że też do radnych?

    No votes yet.
    Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA