REKLAMA
,
Chełm ma akademię
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie – to nazwa, do której musimy zacząć się przyzwyczajać. Od poniedziałku, 16 maja, największa chełmska uczelnia zmienia szyld.

Reklama

Pod koniec minionego roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Edukacji i Nauki o zmianę swojej nazwy. I zaproponowała nową:  Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie.

Pismo do ministerstwa uczelnia uzasadniła swoim „prężnym rozwojem” oraz „spełnieniem kryterium formalnego”.  Jak informuje Forum Akademickie, chełmska PWSZ nie będzie pierwszą uczelnią zawodową w kraju, która chce nazywać się inaczej. Wcześniej o zmianę nazwy wystąpiło do ministerstwa aż kilkanaście uczelni zawodowych m.in. z Gniezna, Sanoka, Tarnobrzegu czy Płocka. Rektorzy tłumaczyli to chęcią podkreślenia akademickiego charakteru PWSZ-ów, często mylnie utożsamianych ze szkołami branżowymi. 

Jak wyjaśnia Katarzyna Józefacka z działu promocji PWSZ, chełmska uczelnia… 

… od wielu lat zapewnia szeroką ofertę kształcenia zarówno na regionalnym, ale i krajowym rynku edukacyjnym. Odzwierciedla to zarówno zakres prowadzonego kształcenia, liczba studentów, ale także sukcesywny rozwój własnej kadry dydaktycznej. Postrzeganie Uczelni jako ośrodka kształcącego studentów we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także identyfikowanie uczelni w taki sposób, jest niewątpliwie bardzo ważne dla ciągłego rozwoju uczelni.

Minister uznał argumenty chełmskiej PWSZ i rozporządzeniem zmienił jej nazwę, zgodnie z wnioskiem. Nowy szyld obowiązuje od poniedziałku, 16 maja 2022 roku.

W chełmskiej PWSZ wierzą, że nowa nazwa – Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie – wzmocni pozycję uczelni na rynku edukacyjnym. A także otworzy nowe drzwi do rozwoju…

(…) bo pojawią się możliwości aplikowania o dodatkowe środki, np. granty badawcze – mówił rektor PWSZ w Chełmie, dr hab. Arkadiusz Tofil na antenie Radia Lublin. – To dla nas duża nobilitacja.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Mam wątpliwości co do nazwy,niezbyt mi się podoba.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA