REKLAMA
,
Chełm – miasto w kryzysie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełm znalazł się w grupie miast, które mają skorzystać z nowego programu rządu. W naszym województwie w programie wskazano ich 9. Są to miasta, które w ostatnich latach systematycznie tracą swoje znaczenie.

Na liście miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze Chełm znalazł się w niechlubnej czołówce. Jego sytuacja (podobnie jak 22 innych ośrodków) opisana została przez specjalistów Polskiej Akademii Nauk jako: „silna utrata funkcji, mocno niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza”. (Analiza PAN dostępna jest tutaj)

Reklama

Nowa propozycja rządu nosi tytuł: pakiet działań dla miast średnich i jest elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Jak w ubiegłym tygodniu mówił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, jest to nowy model rozwoju kraju. „W tym rozwoju regionalnego – zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj” i uwzględniającego specyfikę różnych ośrodków.

Jak zapowiada ministerstwo, dzięki realizacji „pakietu” miasta takie jak nasze, będą mogły między innymi skorzystać z blisko 2,5 mld zł pochodzących z funduszy unijnych. Chodzi o wydzielenie pieniędzy dedykowanych dla mniejszych miast.

Innym źródłem wsparcia dla „średniaków” mają być pieniądze Funduszu Inwestycji Samorządowych. To wsparcie samorządy będą jednak mogły wykorzystać przedsięwzięcia komunalne m.in.: wodociągi i kanalizację, gospodarkę odpadami, rewitalizację, transport miejski i wreszcie drogi.

Ministerstwo przewiduje także tworzenie preferencji w lokowaniu inwestycji. Przedsiębiorcy którzy zdecydują się na inwestycje w takich miastach będą na przykład mogli liczyć na większe zwolnienia z podatków.

Czy Chełm – miasto w kryzysie jest w stanie sprostać wyzwaniom i skorzystać z możliwości jakie tworzy nowa propozycja Ministerstwa Rozwoju? Zapraszamy do dyskusji

Oprócz Chełma na liście miast Lubelszczyzny potrzebujących wsparcia są jeszcze Biała Podlaska, Biłgoraj, Hrubieszów, Krasnystaw, Kraśnik, Radzyń Podlaski, Tomaszów Lubelski i Zamość.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA