REKLAMA
,
Chełm na kresach rankingu. W Zamościu żyje się lepiej?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełm znalazł się niemal na końcu listy w rankingu miast zrównoważonych. W raporcie „Zrównoważony rozwój miast” Fundacja Schumana porównała 66 polskich miast na prawach powiatu. Pod uwagę brane były cztery wymiary zrównoważonego rozwoju – środowisko, polityka, gospodarka i społeczeństwo. Chełm wśród miast w województwie lubelskim wypadł najgorzej. 

Reklama

Od 2013 roku Fundacja Schumana we współpracy z miastem stołecznym Warszawą oraz Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, a także polskimi i europejskimi partnerami podejmuje inny temat związany z rozwojem miast.

Na pierwszym spotkaniu w 2013 roku rozmawiano o tym, jakie są trendy rozwojowe miast i preferencje obywateli. Definiowano czym jest inteligentne miasto z perspektywy władz miejskich, przedsiębiorstw oraz z punktu widzenia mieszkańców. W 2014 roku skupiono się na najważniejszym wyzwaniom współczesnych metropolii w zakresie polityki klimatycznej oraz niskoemisyjnym rozwiązaniom w miastach.

W 2015 roku opublikowano ranking miast uczących się. Ranking powstał po analizie takich czynników jak: rozwój kapitału ludzkiego i społecznego, infrastruktury czy łatwości prowadzenia biznesu. Wówczas Chełm uplasował się na 37 lokacie. Wyprzedzając Zamość i Białą Podlaskę.

W 2016 roku Fundacja Schumana przedstawiła kolejny ranking – tym razem brana pod uwagę była idea zrównoważonych, zielonych miast w kontekście jakości życia mieszkańców. W tym rankingu wśród miast w naszym województwie najlepiej wypadł Zamość, na 26 miejscu znalazł się Lublin.

Odległe miejsce z zaledwie ok. 400 punktami zajęła Biała Podlaska. Jeszcze mniej, bo poniżej 350 punków uzyskał Chełm.

Zrównoważony rozwój to hasło, którym szczyci się większość miast w swych folderach reklamowych i na stronach urzędów. Zrównoważony rozwój jest również jednym z trzech priorytetów unijnego dokumentu Europa 2020.

Najkrócej mówiąc, jest to strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu. Zapisy strategii zobowiązują państwa Unii do podjęcia działań na rzecz poprawy zatrudnienia, zwiększenia nakładów na badania i rozwój, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału produkcji energii z odnawialnych źródeł, zwiększenia efektywności energetycznej, podniesienia poziomu wykształcenia, wspierania włączenia społecznego i walki z ubóstwem.

Jakie jest w tej kwestii stanowisko miejskich urzędników? Oto komentarz, który od nich uzyskaliśmy. 

– W ciągu roku spotykamy się z różnymi rankingami. Część z nich pokazuje Chełm na bardzo wysokich pozycjach, a część nieco dalej. Wszystko zależy od metodologii, kryteriów, a niekiedy i intencji organizatorów plebiscytu. Jeśli chodzi o ranking zrównoważonych miast to można mieć pewne pytania – wyjaśnia Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta Miasta Chełm. – Obawiamy się, że nie zostały w nim uwzględnione ostatnie przedsięwzięcia, które mogłyby mieć istotny wpływ na liczbę przyznanych punktów, jak np. ogromne inwestycje w poprawę dostępności do miejskiej sieci ciepłowniczej, rozbudowę oczyszczalni ścieków i sieci wodno-kanalizacyjnych, poprawę jakości dróg i szereg innych podobnych działań, w tym rozwój bazy kulturalno-sportowej miasta. Dla przykładu podam, że w jednym ze źródeł, na których opierali się autorzy opracowania, liczba ścieżek rowerowych w Chełmie określona jest na poziomie niespełna 10 kilometrów, gdy w rzeczywistości mają one długość ponad dwukrotnie większą. Najważniejszy jest fakt, iż na znaczną część kategorii urząd nie ma bezpośredniego, a niekiedy i żadnego wpływu np.: zużycie wody i energii elektrycznej przez mieszkańców, powierzchnie mieszkań, ilość kobiet w radzie miasta, emisję CO2, liczbę organizacji pozarządowych, wykształcenie radnych czy liczbę założonych kont na platformie epuap. Podobnych kryteriów było znacznie więcej. Samorząd nie odpowiada bowiem także za frekwencję w wyborach, odsetek płatników rozliczających się przez system e-deklaracje czy liczbę małżeństw i rozwodów, co też było brane pod uwagę w tym rankingu.

Napisz komentarz
 • Ludzie,mieszkańcy naszego miasta – zimna dupa,tak się mawiało,no a nasza władza – ha,ha

 • przykro jest patrzeć jak miasto podupada ale taka jest racja zamiast wladze miasta cos dzialac to gorzej niz spią w Polsce o Chełmie mówi sie tylko tyle ze potrafi zrobic sylwestra w Nowy Rok piękna wizytóka gdy gazety rospisuja sie o skandalach na oddziale położniczym Park Wodny tez niczego noie zmieni ba pograzy ludzi którym podniosa znowu podatki by utrzymac to ustrojstwo w Chełmie bedzie lepiej jak zmieni sie władza i to na wszystkich szczeblach ale wiadomo reka reke myje znajomi przyjezdzajac z zachodu kraju do Chełma byli zszokowani ze godz 18 sobota miasto spi wszyscy mlodzi uciekli z Chełma albo uciekaja i mają racje zycie jest za krótkie by zmarnować je w Chełmie

 • anonimy-ale jesteście odważni

 • I co jeszcze ta ekipa nieudaczników spieprzy?

 • Miasto ma wpływ tylko na wypłaty dla swoich, brawo fiszowa

 • Ch…. dupa i kamieni kupa – cytując praktyka.

 • Starszy Referent

  Pan Kurczewicz zatrudniony jest jako specjalista od relacji publicznych, a te od lat juz są na samym dnie. Miasto nie żadnej, kompletnie żadnej komunikacji z mieszkańcami. W ogólne nie pracuje i nie dba o swój wizerunek. Jakby ktoś taki pracował w firmie prywatnej już dawno musiałby się żegnać z zawodem. Nie tylko miejscem pracy. Ale w urzędzie dla „swoich” miejsce jest zawsze. To osoba do zwolnienia, bo dobija ostatecznie wizerunek samej Prezydent Fisz….

  • Starszy Referenta ma racje. Wizerunek miasta jest tragiczny. Komunikacja jest jednostronna – oświadczenia Pana Kurcewicz. Mówi co wie a nie wie co mówi. Hallo Pani Prezydent trzeba zmienić wizerunek…..

 • Skandaliczna jakość dróg. Baza kulturalno-sportowa toż to śmiech. Chyba że mowa o Parku Wodnym za 50 mln zł, który spłacać będą nasze wnuki.
  Na burze i gradobicie miasto też nie ma wpływu!
  Nie wstyd Panie Rolandzie takie głupoty pisać.

 • Panie Kurcewicz o jakich „ogromnych inwestycjach” Pan mówi. Miasto w tamtym roku miało wydać na inwestycje ponad 9 mln zł a wydało tylko 4 mln. Bo na zaplanowane 5 mln zabrakło pieniędzy. Fundusze UE nie wykorzystuje bo brak mu na wkład własny a i urzędnicy pisać wniosków nie umieją bo wszystko przegrywają.

 • A co na to Pani Prezydent Agata Fisz? Radni są penie też bezradni.

  • Radni?Żyją z tego co dostaną,a więc?Powszechny nepotyzm jest faktem i tyle.A miasto po prostu zdycha.Wybory za dwa lata i znowu głupota wygra?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Niewiele unijnej kasy dla Chełma
  Niewiele unijnej kasy dla Chełma
  Półtorej godziny do Stołpia
  Półtorej godziny do Stołpia
  Urząd w czasie zarazy
  Urząd w czasie zarazy
  Remonty wloką się niemiłosiernie
  Remonty wloką się niemiłosiernie
  Na Kolejową jeszcze poczekamy
  Na Kolejową jeszcze poczekamy
  REKLAMA