REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Chełm nie dostał dofinansowania na OZE
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

4,8 mln zł dofinansowania do instalacji odnawialnych źródeł energii przeszło mieszkańcom Chełma koło nosa. Oba miejskie projekty przepadły w konkursie „Energia przyjazna środowisku”. I choć władze miasta zapewniają, że nie wszystko jeszcze stracone, chełmianie nie kryją rozczarowania.

Reklama

Oba wnioski Miasta Chełm przepadły w konkursie o dofinansowanie instalacji solarnych, fotowoltaiki i kotłów na pellet w ramach Działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020.

Zarząd województwa lubelskiego oba wnioski z Chełma umieścił na liście rezerwowej. Zabrakło niewiele, bo projekty zdobyły po 98 punktów każdy (na 100 możliwych). Ostatecznie jednak chełmskie wnioski znalazły się jeden na 96., a drugi na 98. miejscu listy.
Tymczasem do dofinansowania zarząd województwa zakwalifikował 86 pierwszych wniosków.
To dotkliwa porażka i rozczarowanie dla mieszkańców, którzy zdecydowali się na udział w projektach.

Co na to urzędnicy?

Mimo to oba wnioski na montaż instalacji OZE dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych z terenu Chełma wciąż mają szansę na realizację – czytamy na stronie Miasto Chełm. – Zarząd województwa może zwiększyć pulę pieniędzy na konkurs, część samorządów zakwalifikowanych do dofinansowania może się wycofać z przedsięwzięcia, ewentualnie mogą się pojawić oszczędności w trakcie rozliczania konkursu.

Tymczasem wszyscy chełmianie zgłaszający się do projektu, musieli ponieść koszty związane z inspekcją terenową. W jej trakcie sprawdzane były możliwości posadowienia wybranej instalacji OZE na nieruchomości. Analiza kosztowała 270 zł.

Czy pieniądze przepadły?

– Koszt poniesiony na inspekcje terenowe na rzecz firmy DOECO Group były jednorazowe, a wyniki przeprowadzonych analiz są nadal aktualne – wyjaśnia UM Chełm. – To oznacza, że nakłady poniesione przez mieszkańców nie przepadły.

Urzędnicy zapewniają, że miasto “dołoży starań, by chełmianie skorzystali z dofinansowania OZE”. Starania te będą polegały m.in. na lobbowaniu za zwiększeniem funduszy na realizację konkursu.

Nie wykluczają też możliwości aplikowania w ramach nowego programowania funduszy unijnych, a wówczas zlecone przez mieszkańców ekspertyzy posłużą do przygotowania nowego wniosku.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To nie była ekspertyza tylko inspekcja za którą trzeba było zapłacić kilkaset złotych żeby firmie opłacało się pomóc miastu w przygotowaniu projektu. Ale ze prezydentowi kalkulowało się uwiarygodnić ten kant to się dziwię.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ależ jak najbardziej pieniądze na taką pseudoekspertyzę przepadły. Firmy montujące instalacje na ogół same sprawdzają możliwości montażu i nie naliczają dodatkowych opłat.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Przecież to nic dziwnego, rozczarowanie???????? Dla mnie
  NIE!!! Nie ma pieniędzy?? Nie ma
  Gospodarza nasze miasto…….. To
  jest b. smutne,koniec kropka??

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama