REKLAMA
,
Chełm nie dostał dofinansowania na OZE
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

4,8 mln zł dofinansowania do instalacji odnawialnych źródeł energii przeszło mieszkańcom Chełma koło nosa. Oba miejskie projekty przepadły w konkursie „Energia przyjazna środowisku”. I choć władze miasta zapewniają, że nie wszystko jeszcze stracone, chełmianie nie kryją rozczarowania.

Reklama

Oba wnioski Miasta Chełm przepadły w konkursie o dofinansowanie instalacji solarnych, fotowoltaiki i kotłów na pellet w ramach Działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020.

Zarząd województwa lubelskiego oba wnioski z Chełma umieścił na liście rezerwowej. Zabrakło niewiele, bo projekty zdobyły po 98 punktów każdy (na 100 możliwych). Ostatecznie jednak chełmskie wnioski znalazły się jeden na 96., a drugi na 98. miejscu listy.
Tymczasem do dofinansowania zarząd województwa zakwalifikował 86 pierwszych wniosków.
To dotkliwa porażka i rozczarowanie dla mieszkańców, którzy zdecydowali się na udział w projektach.

Co na to urzędnicy?

Mimo to oba wnioski na montaż instalacji OZE dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych z terenu Chełma wciąż mają szansę na realizację – czytamy na stronie Miasto Chełm. – Zarząd województwa może zwiększyć pulę pieniędzy na konkurs, część samorządów zakwalifikowanych do dofinansowania może się wycofać z przedsięwzięcia, ewentualnie mogą się pojawić oszczędności w trakcie rozliczania konkursu.

Tymczasem wszyscy chełmianie zgłaszający się do projektu, musieli ponieść koszty związane z inspekcją terenową. W jej trakcie sprawdzane były możliwości posadowienia wybranej instalacji OZE na nieruchomości. Analiza kosztowała 270 zł.

Czy pieniądze przepadły?

– Koszt poniesiony na inspekcje terenowe na rzecz firmy DOECO Group były jednorazowe, a wyniki przeprowadzonych analiz są nadal aktualne – wyjaśnia UM Chełm. – To oznacza, że nakłady poniesione przez mieszkańców nie przepadły.

Urzędnicy zapewniają, że miasto „dołoży starań, by chełmianie skorzystali z dofinansowania OZE”. Starania te będą polegały m.in. na lobbowaniu za zwiększeniem funduszy na realizację konkursu.

Nie wykluczają też możliwości aplikowania w ramach nowego programowania funduszy unijnych, a wówczas zlecone przez mieszkańców ekspertyzy posłużą do przygotowania nowego wniosku.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To nie była ekspertyza tylko inspekcja za którą trzeba było zapłacić kilkaset złotych żeby firmie opłacało się pomóc miastu w przygotowaniu projektu. Ale ze prezydentowi kalkulowało się uwiarygodnić ten kant to się dziwię.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ależ jak najbardziej pieniądze na taką pseudoekspertyzę przepadły. Firmy montujące instalacje na ogół same sprawdzają możliwości montażu i nie naliczają dodatkowych opłat.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Przecież to nic dziwnego, rozczarowanie???????? Dla mnie
  NIE!!! Nie ma pieniędzy?? Nie ma
  Gospodarza nasze miasto…….. To
  jest b. smutne,koniec kropka??

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA