REKLAMA
,
Chełm to nie jest miasto dla młodych ludzi
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Blado wypada nasze miasto w „Rankingu Europolis. Miasta dla młodych”, który właśnie opublikowała Fundacja Schumana. Badacze zweryfikowali atrakcyjność 66 polskich miast dla ich młodych mieszkańców. Chełm zajął miejsce 62.

Reklama

Badanie objęło 66 miast na prawach powiatu. Ranking miast dla młodych powstał na podstawie wskaźników dotyczących siedmiu kategorii: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka. Prześledźmy, które miejsca w poszczególnych kategoriach zajął Chełm:

  • gospodarka lokalna – 58,
  • edukacja – 29,
  • infrastruktura – 43,
  • mobilność – 62,
  • kultura i rozrywka – 41,
  • otwartość – 44,
  • zdrowie i opieka – 60.

Skład pierwszej dziesiątki rankingu „Europolis. Miasta dla młodych” nie jest zaskoczeniem. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, drugie miejsce zajął Rzeszów. Podium zamykają Katowice. Dalej uplasowały się: Gdańsk, Kraków, Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi – ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania.

Ostatnia dziesiątka miast składa się z miejscowości Górnego Śląska (Bytom, Mysłowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Dąbrowa Górnicza), miast z regionów o słabszej kondycji gospodarczej (Grudziądz i Elbląg z warmińsko-mazurskiego, Chełm z lubelskiego oraz Suwałki z podlaskiego). Ten zestaw uzupełnia Gorzów Wielkopolski.

Z miast naszego regionu najwyższe – 12 miejsce zajął Lublin. Zaskakująco wysoko – na 19 pozycji uplasował się Zamość. Natomiast Biała Podlaska sklasyfikowana została na miejscu 41.

Jak piszą autorzy rankingu:

Do wyliczenia tych ostatnich wykorzystaliśmy dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta. Konstruując subindeksy, założyliśmy, że miasto dobre dla młodych to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte.

Cały raport „Europolis. Miasta dla młodych”, wraz z pełnym rankingiem można pobrać tutaj.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA