REKLAMA
,
Chełm umacnia się na pozycji średniaka
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

To już drugi rok z rzędu, kiedy to Chełm poprawia swoje miejsce na liście rankingowej czasopisma „Wspólnota”. Ranking dotyczy zamożności samorządów. Czy w ślad za tym idzie poprawa jakości życia chełmian?

Reklama

Wśród miast na prawach powiatu (bez miast wojewódzkich takich powiatów jest w Polsce 48), Chełm w 2019 roku sklasyfikowany został na miejscu 34. To trzy pozycje wyżej niż rok wcześniej.

Ranking  powstaje na podstawie dochodu samorządu liczonego na głowę mieszkańca (per capita). Autorzy opracowania wyliczyli, że ten dochód wyniósł przed rokiem nieco ponad 4,4 tys. zł. Co się na niego składa? Przede wszystkim nasze podatki oraz subwencje i dotacje jakie do samorządu wpływają z budżetu państwa. Lokata naszego miasta w dorocznym rankingu poprawia się już kolejny rok. Wydaje się jednak, że nie jest to wynikiem jakiejś szczególnej poprawy na lokalnym rynku. Jesteśmy raczej klinicznym przykładem sytuacji o której piszą Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska – autorzy rankingu:

… wzrost dochodów począwszy od roku 2016 jest w znacznym stopniu pochodną powierzenia samorządom roli wykonawcy programów socjalnych zainicjowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, w szczególności 500+. Pieniądze w postaci dotacji celowej płyną do budżetów, a więc formalnie zwiększają ilość środków. Ale samorząd jest wyłącznie wykonawcą, niemającym wpływu na cele ani sposób realizacji programu. Nawet zakładając, że nie musi dopłacać do jego obsługi (a nie jest to wcale założenie oczywiste), to w żaden sposób dotacje te nie zwiększają jego zdolności do wykonywania innych zadań ani nie poprawiają sytuacji finansowej.

Średniak z aspiracjami

W zestawieniu jesteśmy „średniakiem” tuż za Białą Podlaską (33. miejsce) i daleko za Zamościem (11), ale przed Jelenią Górą (35), Łomżą (37) czy Wałbrzychem (40).

Ranking jednoznacznie obrazuje możliwości inwestycyjne poszczególnych samorządów. Im większe dochody per capita, tym więcej można zainwestować.

… miasta najbogatsze i te dopiero aspirujące do tego miana różnie rozkładają akcenty wydatkowe. Inne mają potrzeby, inne problemy uznają za kluczowe – zauważają P. Swianiewicz i J. Łukomska.

Najbogatszy od lat Sopot inwestuje już w opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, starszymi i budownictwo komunalne. Z kolei Płock (2) buduje mieszkania, które wynajmuje młodym ludziom na pięć lat, z możliwością przedłużenia na kolejne pięć.

… program „Mieszkania na start” – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski – skierowany jest do osób w wieku od 18 do 35 lat. To duża pomoc i wsparcie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają samodzielne życie i nie stać ich na własne mieszkanie. Przez trzy lata programu klucze do własnego M otrzymało w Płocku ponad 170 rodzin. W 2021 będą gotowe następne budynki ze 107 lokalami.

W Chełmie możemy o takich przedsięwzięciach pomarzyć. Jesteśmy w miejscu, w którym cieszą nas remontowane drogi (jak pokazany na zdjęciu remont DK 12) i przedsięwzięcia podejmowane w oparciu o polityczne koneksje miejskich władz. Od czegoś jednak trzeba zacząć, by w kolejnych latach pójść drogą np. Bielska Białej, które w ciągu siedmiu lat awansowało w rankingu aż o 12 pozycji. Tegoroczny budżet tego miasta to ok. 1,5 mld złotych, z czego wydatki na inwestycje kształtują się na poziomie 420 mln złotych. Tymczasem tegoroczny budżet Chełma to 559,25 mln zł.  Z tego na inwestycje i zakupy wydane zostanie trochę ponad 174 mln. zł (wg danych na 30.07.2020).

Jak powstaje ranking

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Dochody każdego samorządu są po prostu dzielone przez liczbę mieszkańców. Autorzy pomijają wpływy z dotacji celowych. „Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”).”

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Jak się żyje z dnia na dzień, będąc zadłużonym po uszy i myśli sie jak przeżyć nastepny rok, skąd i jak pożyczyć żeby spłacić bieżące długi i polepić dziury ” w dachu bo na głowę się leje” to nie myśli się o wizji!
  K-t skąd Tyś się urwał? O wizji będzie można pomyśleć jak Chełm będzie miał w miarę stabilną sytuacje finansową z nadwyżką na rozwój. Inaczej to będzie jak jest ! Dobrze i tak że coś się dzieje. Jakby ” chełmoludki” nie poszły po rozum do głowy i zagłosowały na tandem Fisz/ Grabczuk , a to przecież raptem było coś ze 400 głosów, to dalej byśmy siedzieli z niczym i wyłącznie łatali dziury. Bo jak Grabczuk mógł dac kasę na Chełm to ją blokował bo Fisz to był przeciwnik polityczny, dostwał Zamośc Biała i Krasnystaw, a jak juz go z województwa pogonili to raptem zawarł koalicje i chcial się tu ze swoja czeredą wpasować!

  „Z tego na inwestycje i zakupy wydane zostanie trochę ponad 174 mln. zł (wg danych na 30.07.2020).”
  To i tak zawrotna kwota. Pamiętam jak w roku ” wyborczym” było to 50 mln zł a normalnie 30 mln zł!
  Gdzieś czytałem że Grabczuk ucial na coś ze 300 mln zł na inwestycje za 12 lat rządow Fisz a i za jego rządow powiększył sie tylko dług!

  Trzeba ciszyć z tego co jest bo też nie wiadomo jak długo ta koniunktura może potrwać!

  No votes yet.
  Please wait...
 • K-t http://www.zielonemiasto.umchelm.pl – może coś się ruszy z tą wizją

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czy tylko ja mam takie wrażenie, że w Chełmie realizuje się inwestycje ” z do skoku”? Dobrze to wygląda, bo (mam nadzieję) wykorzystywane są możliwości pozyskiwania pieniędzy. ALE brakuje WIZJI MIASTA.
  Może to wynika z zaniedbań (wieloletnich, zresztą) i ogromnych, w związku z tym potrzeb mieszkańców (doskonałym przykładem jest BO- ciągle zbyt mało chodników, remontów dróg, parkingów, itd.).
  Wizja miasta w perspektywie 5-10 lat byłaby tym, do czego dążymy wszyscy, rozumielibyśmy wtedy podejmowane decyzje. Każdy remont czy naprawa nie niszczyłaby już realizowanych inwestycji (przykład- rondo 3 Maja z ul. Wojsławicką- jest zrobiona ścieżka rowerowa, sporym kosztem była też droga techniczna przy Vendo Parku. Wyłożone pieniądze na ich wykonanie zostały wyrzucone w błoto?). Nie mówię, że jest to niepotrzebne, ale czy w tej kolejności powinno być to wszystko robione?! Ile takich przykładów jeszcze?
  Nie odczuwam, by mnie i moim bliskim żyło się lepiej/łatwiej w Chełmie… tym bardziej, tego wzrostu w rankingu zamożności samorządów.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA