REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Chełm widzi potrzebę walki ze smogiem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmski samorząd widzi potrzebę przyjęcia przez Sejmik Województwa specjalnej uchwały antysmogowej. Jak się wydaje należy do niewielkiej grupy gmin, które chciałyby wprowadzić  ograniczenia w eksploatacji najbardziej uciążliwych sposobów ogrzewania.

Reklama

O projekcie Urzędu Marszałkowskiego dotyczącego walki ze smogiem pisaliśmy jeszcze w listopadzie.  Zgodnie z nim urząd poprosił wszystkie gminy regionu o odpowiedź na ankietę, której najważniejsze pytanie brzmiało:

Czy widzicie Państwo konieczność wprowadzenia w drodze uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw?

Samorząd Chełma na to pytanie odpowiedział pozytywnie. Wskazał przy tym, że ewentualne ograniczenia i zakazy powinny objąć tylko określone rodzaje paliw. Największy zaś wpływ na powstawanie smogu ma spalanie węgla. Niestety nikt nie wie jak wielu mieszkańców wykorzystuje go do ogrzewania swoich domów.

Od pewnego czasu wiadomo jednak, że większość samorządów Lubelszczyzny odpowiedziała na ankietę negatywnie. Nie chodzi wcale o to, że gminy nie widzą zagrożeń jakie niesie za sobą smog. Na ich odpowiedzi największy jednak wpływ miała twarda ekonomia. Zwyczajnie boją się, że nowe prawo pociągnie za sobą niemałe wydatki. Ludzi na nie stać. Można tylko sobie wyobrazić reakcję wyborców, którzy właśnie dowiedzieli się, że mają wydać 6-8 tys. złotych.

W ankiecie Urzędu Marszałkowskiego udział może wziąć każdy  mieszkaniec regionu. Znajdziecie ją tutaj.

Dlaczego smog jest tak groźny

Wchodzące w skład smogu związki chemicznepyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeliniewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), jak i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci. W wyniku badań stwierdzono, że 15% wszystkich epizodów objawów astmy można przypisać zanieczyszczeniu powietrza. (Za Wikipedią)

Stan powietrza w naszym mieście możecie sprawdzić np. tutaj.  Dane pochodzą z czujników umieszczonych przy ul. Lwowskiej 13. Zaglądajcie tam systematycznie, a przekonacie się, że niestety nie jesteśmy miastem wolnym od znacznych przekroczeń norm jakości powietrza.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Problem podstawowy to forsa,nie tylko na inwestycję,ale i na eksploatację.Drugi to dostęp do gazu.
  Czy są jakieś dane co do potrzeb inwestycyjnych,pierwsze-rozbudowa sieci,drugie – termoizolacja i wymiana pieców co?Raczej napewno nie.
  Nastepny problem to mozliwosci finansowe.Koszty to,2300 za przyłączenie do sieci,następnie projekt,potem wykonanie instalacji od licznika,potem koszt pieca i montaż wraz z konieczną,przynajmniej częściową przeróbka instalacji co.W sumie to chyba ok.10 tys.No a potem wyższa cena gazu niż węgla.
  Termoizolacja to izolacja termiczna ścian,do 100 zł za m2,i często konieczność wymiany okien i drzwi i uzupełnienia izolacji najwyższego stropu.Podlogi parteru też czesto wymagają izolacji cueplnej.
  No i mamy obraz problemu.
  W budynkach o najniższym standardzie zwykle mieszkają najbiedniejsi,których napewno nie stać na konieczne wydatki.
  No i pytania na koniec.Pierwsze kto sam nie da rady bez pomocy Drugie w czym powinno miasto pomóc.
  Ateraz konkluzja,ile może przeznaczyć zadłużone miasto na pomoc?
  AMEN.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Jasne, tylko niech zrobią także programy dotacyjne na wymianę piecy lub docieplanie domów bo dla OGROMNEJ liczby mieszkańców Chelma wydatek podany w tekście to kosmos

  No votes yet.
  Please wait...
 • Co to wogóle za dywagacje czy się opłaca czy nie? Dla zdrowia to mogę wydać tysiące, a nie zaoszczędzić i drżeć o to żeby nie dopadło mnie jakieś nieszczęście, bo ktoś z me znajomych czy rodziny zmarł. Bo jak coś się komuś stanie w wyniku działania smogu to wtedy dopiero będą wydatki znacznie większe niż jakieś 6-8 tys

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama