REKLAMA
,
Chełm wysoko w rankingu najbardziej zadłużonych miast
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Współtwórcy rankingu Pisma Samorządowego „Wspólnota” – Paweł Swiankiewicz oraz Julita Łukomska, podają, że wśród miast na prawach powiatu, są trzy, których dług definiują jako niepokojący. Należą do nich m.in. Chełm oraz Wałbrzych – informują autorzy.

Reklama

W rankingu „zadłużenia miast na prawach powiatu w końcu 2014 roku jako procent dochodów budżetowych” zajmujemy 15 miejsce w Polsce z wynikiem 46,54% i zanotowaliśmy „awans” o jedno miejsce.

Dosyć dobrze w rankingu wypadła Biała Podlaska, która zanotowała spadek z 19 na 26 miejsce. Jej zadłużenie wynosi 39,92 % dochodów budżetowych. Zamość z wynikiem 23,86 % uplasował się na czterdziestym miejscu.

W rankingu najwyższej zdolności kredytowej w 2015 roku, Chełm uplasował się na ostatnim, czterdziestym miejscu z wynikiem 2,64 %. Porównując, Biała Podlaska – na dwudziestym szóstym (7,40 %), a Zamość na dwudziestym dziewiątym (6,43 % dochodów).

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Aleksander Hilgier był przedwojennym burmistrzem Chełma, który przez naiwność przeinwestował (jak to się dzisiaj mówi) w budowę ratusza doprowadzając do zagrożenia bankructwem. Najpierw odwołany, gdy wkroczyli hitlerowcy władze oddały mu klucze do miasta.Postawa Pana Hilgiera, Niemca z pochodzenia jest wzorem patriotyzmu chociaż niekoniecznie gospodarności. Obecnej władzy nie usprawiedliwia tamta niegospodarność co do patriotyzmu oby nie mieli okazji sprawdzać się w podobnych okolicznościach.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A i jeszcze ……. przed wojną Chełm był bankrutem i miał komisarza. Wybuch wojny ” uratował nas ” licytacją majątku miasta”. Więc u nas to ” nie pierwszyzna”!

  No votes yet.
  Please wait...
 • A i jeszcze tak na marginesie. Biała Podlaska dzięki „inżynierii finansowej
  zrolowała” 100 milionów długu miasta . Jest relacja w YT z tej sesji i wypowiedz opozycji jak to zrobiono i po co!

  No votes yet.
  Please wait...
 • A co to jest 46.54% zadłużenia w stosunku do budżetu! To dobry wynik. Jest jeszcze inny ranking 10 najbardziej zadłużonych miast w Polsce i tam Chełma nie ma. Przykłady, proszę bardzo!- na 7 miejscu jest Lublin z z długiem 1,2 miliarda zł długu,relacja zadłużenia do dochodów: 63,4 proc.
  -Elbląg- 341 mln złotych długu. Relacja zadłużenia do dochodów: 66 %
  -Łódź. 2,7 miliarda zł długu. Relacja zadłużenia do dochodów: 78,3 %
  -Wałbrzych. 471 mln zł długu. Relacja zadłużenia do dochodów: 89,1 %
  i rekordzista -Toruń. 981 mln zł długu. Relacja zadłużenia do dochodów: 95,3 %
  Są pytania?

  No votes yet.
  Please wait...
  • Sa pytania: jaka jest struktura zaangażowania funduszy unijnych do udziałów własnych we wszystkich inwestycjach publicznych w Chełmie ?
   Inaczej zapytam Ile na inwestycje publiczne wydano złotówek do każdego wydatkowanego euro z pomocy UE w porównaniu np z Lublinem?
   I jeszcze inaczej: Ile przez 8 lat pozyskano funduszy unijnych w złotówka i ile przez ten czas wydatkowano na inwestycje publiczne z budżetu miasta?

   No votes yet.
   Please wait...
 • „Wspólnota” to bardzo rzetelna i zasłużona gazeta samorządowa. Jeżeli wyraża zaniepokojenie stanem zadłużenia w Chełmie to naprawdę ma uzasadnione powody. Staczamy sie po finansowej równi. Co w na to władzo komunistyczna w Chełmie? Może czas ogłosić program „akwarium w każdym domu” 😉

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA