REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Chełm złożył wniosek o pieniądze z „czeku” premiera
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wczoraj minął termin składania wniosków o przyznanie dotacji, które w lipcu w formie tekturowych czeków rozdawał premier Mateusz Morawiecki. Zapytaliśmy więc, czy Chełm taki wniosek złożył.

Reklama

Przypomnijmy, że sprawa dotyczyła niebagatelnej kwoty ponad 12,3 mln złotych. Na zdjęciu czek prezentuje prezydent Jakub Banaszek.

Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki

Takie czeki trafiły do setek gmin. Jak się jednak szybko okazało, w ślad za nimi nie poszła możliwość ich szybkiej realizacji. Sprawą zajął się Sejm, który przyjął przepisy pozwalające na powołanie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Bez tego czeki premiera byłyby bezwartościowymi kartonikami.

Zgodnie z przyjętym prawem, obdarowany nigdy nie mógłby „czeku” zrealizować wprost. To tylko symbol. By dostać „przyznane” już pieniądze samorządy musiały złożyć odpowiednie wnioski. Ich nabór rozpoczął się 27 lipca i zakończył wczoraj (10 sierpnia). Do podziału dla gmin i powiatów jest 6 mld zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Gminy, powiaty i miasta będą mogły wykorzystać pieniądze od rządu np. na szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej. A także inne działania bliskie ludziom, podejmowane w naszych małych Ojczyznach – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju.

Władze Chełma tej szansy nie zamierzają stracić

Chełm złożył wniosek o pieniądze z „czeku” od Premiera RP. Odpowiedni dokument trafił do wojewody lubelskiego. Wynik wyszukiwania na specjalnej stronie internetowej potwierdza: dla naszego miasta przeznaczona została kwota 12 327 769 zł.

Środki zostaną przeznaczone na wkłady własne realizowanych inwestycji z udziałem środków zewnętrznych, jak również na przedsięwzięcia planowane pierwotnie do sfinansowania ze środków własnych – informuje Damian Zieliński z  Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.

Wśród inwestycji, które skorzystają z tych pieniędzy Zieliński wylicza: budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, przebudowę drogi krajowej nr 12 (na zdjęciu remont ul. Rampa Brzeska) w granicach administracyjnych miasta i przebudowę ulic Piwna i Złota.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama