REKLAMA
,
Chełm może zyskać nowe centrum kultury
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Za kilka dni możemy poznać projektanta przebudowy amfiteatru w Kumowej Dolinie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, za unijne pieniądze może powstać nowoczesny amfiteatr wraz z zapleczem kulturalnym i turystycznym.

Na razie nie wiadomo kto przygotuje dokumentację techniczną amfiteatru. Na ogłoszony z początkiem września przetarg wpłynęła zaledwie jedna oferta. Złożyła ją warszawska pracownia projektowa. Swoją pracę wyceniła na prawie 360 tys. złotych. Złożone dokumenty są obecnie sprawdzane. Informacji o rozstrzygnięciu przetargu można spodziewać się w najbliższych dniach.

Reklama

To ma być ośrodek kultury

Przed kilkoma tygodniami władze Chełma podpisały wstępne umowy na dofinansowanie inwestycji w ramach tzw. Strategicznych Inwestycji Terytorialnych. To część środków unijnych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Chełm z tej puli chce realizować kilka projektów o łącznej wartości blisko 60 mln złotych. Jednym ze zgłoszonych przedsięwzięć jest projekt o roboczej nazwie „Chełmski Łańcuch Kreatywności”. W praktyce dotyczy kompleksowej modernizacji amfiteatru w Kumowej Dolinie. Miasto chce, oprócz przywrócenia pierwotnej funkcji tego miejsca, stworzyć tam również ośrodek kultury.

Roboty jest dużo

Aktualnie trwają procedury mające na celu celu sporządzenie niezbędnej do rozpoczęcia prac budowlanych dokumentacji projektowej. Zgodnie z informacjami zawartymi w specyfikacji przetargowej zakres prac projektowych obejmuje m.in. opracowanie audytu energetycznego i kompleksowego projektu budowlanego i wykonawczego modernizacji. Ujęte w nim powinny zostać: termomodernizacja budynku, sieci zewnętrzne uzbrojenia terenu, instalacje wewnętrzne, przebudowa sceny, widowni, dojazdy, chodniki i budowa parkingów, powstanie nowego oświetlenia terenu i widowni, nagłośnienie, zagospodarowanie terenów zielonych itd.

Jedną z nowych funkcji „Kumówki” ma być kemping. Stąd w specyfikacji znalazł się zapis o wyznaczeniu i przystosowaniu miejsca na potrzeby parkowania kamperów. Aby Kumowa Dolina nie była miejscem, które żyje tylko w trakcie wydarzeń kulturalnych, władze Chełma chcą również zlokalizować tam pracownie techniczne i kulturalne. Za prowadzenie zajęć odpowiedzialny byłby Chełmski Dom Kultury, któremu już jakiś czas temu miasto przekazało tereny amfiteatru.

Roboty budowlane mają szansę rozpocząć się już wiosną. Koszt całej inwestycji szacowany jest na około 13 milionów złotych.

Napisz komentarz
 • A czy jestem malkontentem,czy po prostu oceniam smutną rzeczywistość,to radzę przeczytać artykuł o Krynicy,tam dopiero wladze Chełma zostały zjechane.

 • A roczne koszty utrzymywania i zapewnienia atrakcji to pies?
  No ile?
  A może tak jak zwykle zero informacji?

 • Panie malkontencie Andrzeju, miasto dostało kasę, podpisało umowy wstepne, musi tylko zaprojektować obiekt i dalej źle? Lepiej przecież pleść jak co niektórzy z pelo załatwię, załatwiłem i od dozynek do dozynek i uśmiech od ucha do ucha. Mam nadzieję że dobra zmiana się za nich weźmie

 • Zgłoszone.W zglaszaniu i braku przyznanej forsy ostatnimi laty chełmskie władze mają wprawę.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA